Klasyki Polityki

Podwodne wykopki

Kto przeszukiwał wrak „Titanica”? Ludzie z branży rozrywkowej

Archeologów i muzealników wypchnęli z placu boju biznesmeni i szarlatani, poszukujący zabytków i kosztowności, które w 1912 r. poszły na dno wraz z 1517 pasażerami liniowca. Archeologów i muzealników wypchnęli z placu boju biznesmeni i szarlatani, poszukujący zabytków i kosztowności, które w 1912 r. poszły na dno wraz z 1517 pasażerami liniowca. Arch. pryw.
Robert Ballard, który w 1985 r. odkrył szczątki „Titanica”, ostrzegał: „Wrak stracił swoje piękno, ale nie majestat. Nie należy wydobywać z niego żadnych przedmiotów ani niszczyć jego samego”. Stało się inaczej.
Wysokie koszty wydobycia i konserwacji zminimalizowały dochód z wystawy.Arch. pryw. Wysokie koszty wydobycia i konserwacji zminimalizowały dochód z wystawy.

Archeologów i muzealników wypchnęli z placu boju biznesmeni i szarlatani, poszukujący zabytków i kosztowności, które w 1912 r. poszły na dno wraz z 1517 pasażerami liniowca.

W połowie września dotarły wieści o niepowodzeniach nowego szefa firmy wydobywczej RMS Titanic (RMST) Arnie Gellera. Jest on zazwyczaj opanowanym człowiekiem, jednak podczas ostatnich tygodni często puszczały mu nerwy. Czy będzie mu w końcu dane wziąć w dłonie legendarne skarby z luksusowego liniowca, złoto, diamenty, monety?

Polityka 42.2000 (2267) z dnia 14.10.2000; Społeczeństwo; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Podwodne wykopki"
Reklama