Klasyki Polityki

Piętno różowego trójkąta

Robert Biedroń o stosunku nazistów do homoseksualistów

Chociaż oficjalnie homoseksualizm był przez ideologów NSDAP potępiany, wśród prominentów hitlerowskich tolerowano tę orientację seksualną. Najgłośniejszy był przypadek Ernsta Röhma (na zdjęciu z Hitlerem). Chociaż oficjalnie homoseksualizm był przez ideologów NSDAP potępiany, wśród prominentów hitlerowskich tolerowano tę orientację seksualną. Najgłośniejszy był przypadek Ernsta Röhma (na zdjęciu z Hitlerem). Viollet Roger / AFP
Naziści przedstawiali Żydów i homoseksualistów w bardzo podobny sposób: jako agresywnych, niewyżytych seksualnie, egoistycznych i bezużytecznych. Dla jednych i drugich w III Rzeszy nie było miejsca.
Sala operacyjna w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, w której dokonywano kastracji homoseksualistów.1.Gedenkstaette und Museum Sachsenhausen, OranienburgUSHMM/• Sala operacyjna w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, w której dokonywano kastracji homoseksualistów.

Gdy Hitler dochodził do władzy, nacjonalistyczna prawica Niemiec kładła nacisk na das Volk (lud – naród), czystość rasy i krwi, na świętość życia rodzinnego. Republika weimarska była atakowana za to, że dopuszczała zbytnią rozwiązłość seksualną. Hitler oskarżał młodą demokrację, że „jest cieplarnią dla wzmocnionego wzrostu pokus i zachęt”. W społeczeństwie zapatrzonym w siłę homoseksualiści, przedstawiani jako trzecia płeć, nie mieli swojego miejsca.

Polityka 34.2003 (2415) z dnia 23.08.2003; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Piętno różowego trójkąta"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021