Klasyki Polityki

Piętno różowego trójkąta

Robert Biedroń o stosunku nazistów do homoseksualistów

Chociaż oficjalnie homoseksualizm był przez ideologów NSDAP potępiany, wśród prominentów hitlerowskich tolerowano tę orientację seksualną. Najgłośniejszy był przypadek Ernsta Röhma (na zdjęciu z Hitlerem). Chociaż oficjalnie homoseksualizm był przez ideologów NSDAP potępiany, wśród prominentów hitlerowskich tolerowano tę orientację seksualną. Najgłośniejszy był przypadek Ernsta Röhma (na zdjęciu z Hitlerem). Viollet Roger / AFP
Naziści przedstawiali Żydów i homoseksualistów w bardzo podobny sposób: jako agresywnych, niewyżytych seksualnie, egoistycznych i bezużytecznych. Dla jednych i drugich w III Rzeszy nie było miejsca.
Sala operacyjna w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, w której dokonywano kastracji homoseksualistów.1.Gedenkstaette und Museum Sachsenhausen, OranienburgUSHMM/• Sala operacyjna w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, w której dokonywano kastracji homoseksualistów.

Gdy Hitler dochodził do władzy, nacjonalistyczna prawica Niemiec kładła nacisk na das Volk (lud – naród), czystość rasy i krwi, na świętość życia rodzinnego. Republika weimarska była atakowana za to, że dopuszczała zbytnią rozwiązłość seksualną. Hitler oskarżał młodą demokrację, że „jest cieplarnią dla wzmocnionego wzrostu pokus i zachęt”. W społeczeństwie zapatrzonym w siłę homoseksualiści, przedstawiani jako trzecia płeć, nie mieli swojego miejsca.

Polityka 34.2003 (2415) z dnia 23.08.2003; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Piętno różowego trójkąta"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021