Klasyki Polityki

Czego boi się Sidorska?

Czego boi się Sidorska? 40 zł to dużo piw

Mirosław Gryń / Polityka
Blok jak blok, życie jak życie, mówi się w Białej Podlaskiej o domu komunalnym przy ulicy Sidorskiej. I wszystko toczyłoby się zwyczajnie, gdyby nie to, że dwaj mieszkańcy, Tomek i Paweł, postanowili ukraść panu S., spokojnemu emerytowi, stary, jeszcze radziecki telewizor.

Drobne sumy i żywność przynosili panu S. na Sidorską jego siostra albo szwagier. Sam ich nie odbierał, bo zabraliby mu je 19-letni Paweł i 18-letni Tomek, mieszkający na tej samej co on drugiej klatce. A jak nie oni, to inny z chłopaków.

Albo z dziewczyn. Siostra Tomka brała już, jak się mówi na Sidorskiej, udział w napadzie rabunkowym, ale że była niepełnoletnia i w ciąży (z kumplem Tomka), to się wybroniła. W bloku mówi się, że ten kumpel, ojciec jej dziecka, też brał udział w napadzie, ale rodzony brat Tomka, mając na względzie dobro przyszłej szwagierki, wziął winę na siebie i poszedł siedzieć. Na siedem lat. Już wyszedł.

40 zł to dużo piw

A dziewczyna z klatki czwartej, której brat też dostał siedem lat, niedługo wychodzi z więzienia. Podpaliła samochód dla zabawy albo może i z zemsty za jakąś uwagę zwróconą jej przez właściciela. Poszła do poprawczaka i jak dostaje przepustkę, to często tam nie wraca i szuka jej policja. Jest się czego bać w bloku na Sidorskiej.

Pan S. należał do Tomka i Pawła. Wpuszczał chłopców do mieszkania, bo rozwiódł się z żoną, nie miał nikogo i czuł się samotny. Albo – bo lubił z nimi wypić piwo i może się ich bał, więc dla świętego spokoju zapraszał i pozwalał się okradać. Podbierali mu jedzenie i drobne sumy przynoszone przez siostrę i szwagra. Tym razem postanowili ukraść panu S. telewizor. Co prawda stary, wart może ze 40 zł, ale bądź co bądź aparat. 40 zł to dużo piw, zresztą takiej sumy za Boga nie mieli.

Była sobota, Tomek poszedł na ognisko z koleżanką, bawił się do rana i pił piwo. W niedzielę wyszedł z domu, trochę wypił i spotkał się z Pawłem. Kupili jedno wino i kilka piw.

Polityka 42.2006 (2576) z dnia 21.10.2006; Społeczeństwo; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Czego boi się Sidorska?"
Reklama