Klasyki Polityki

Nowe próby kindersztuby

Nowe próby kindersztuby w Niemczech

Początek XXI w. – model ogólnoniemiecki Początek XXI w. – model ogólnoniemiecki Ullstein / BEW
Niemieckie dzieci przejęły władzę w rodzinie. Zapomniały, co to dyscyplina, autorytet, obowiązek i szacunek. Sterroryzowani rodzice wołają o pomoc, coraz częściej przywołując tradycje surowego pruskiego wychowania.

Tygodnik „Stern” podał parę katastroficznych meldunków z wychowawczego frontu. Dwunastolatek podnosi rękę na matkę i pluje na ojca, bo zażądali od niego, by przestał wagarować. Siedmiolatka rzuca talerzem pełnym jedzenia o podłogę, gdy matka zamierza wyłączyć telewizor. Trzylatek terroryzuje rodzinę wrzaskiem, wymuszając spełnianie jego życzeń. – Dwie trzecie niemieckich rodziców albo nie radzi sobie zupełnie z wychowaniem własnej progenitury, albo miewa od czasu do czasu kłopoty – wyjaśnia Klaus Hurrelmann z Uniwersytetu w Bielefeld.

Polityka 48.2006 (2582) z dnia 02.12.2006; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowe próby kindersztuby"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022