Klasyki Polityki

Mężowstręt

Mężowstręt. Dramat Japonek zaczyna się na emeryturze

Przeciętny okres kariery zawodowej w Japonii to prawie 40 lat. Tyle samo, ile staż małżeństw dzisiejszych 60-latków. Przeciętny okres kariery zawodowej w Japonii to prawie 40 lat. Tyle samo, ile staż małżeństw dzisiejszych 60-latków. FPM
Przez prawie 40 lat małżeństwa przyzwyczaiły się do samotności. Bez męża – zapracowanego, nieobecnego. Perspektywa 24-godzinnej obecności pana domu wywołuje u nich ataki paniki.

Takako Terakawa, lat 57, mieszkanka Osaki, ostrożnie otwiera szklany kredens i sięga po jeden z dzwoneczków. Jest ich tam prawie 30. Są różnej wielkości i każdy dzwoni inaczej. Takako dzwoni zdejmując po jednym z każdej półki. Wyraz napięcia powoli znika z jej twarzy.

Rytuał z dzwoneczkami powtarza codziennie. Pomaga jej walczyć z objawami, które ją prześladują od wielu lat. Ich przyczyną jest jej mąż Kenji. – Na samą myśl o obecności męża w domu dostaję wyprysków na całym ciele i silnych bólów żołądka.

Polityka 50.2006 (2584) z dnia 16.12.2006; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Mężowstręt"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022