Klasyki Polityki

Ci okrutni Aztekowie

Ofiara z ludzi (Kodeks z XVI w.). Po wyjęciu serca ofiarom obcinano ręce i nogi, które potem w ramach rytuału zjadano. Ofiara z ludzi (Kodeks z XVI w.). Po wyjęciu serca ofiarom obcinano ręce i nogi, które potem w ramach rytuału zjadano. Ethnologisches Museum Staatliche Museen Berlin / •
Wymówienie azteckich imion i nazw jest tak samo trudne jak zrozumienie ich kultury i religii. Rytualne praktyki Azteków były krwawe i przerażające, a ich świat mroczny, ale fascynujący.

Wokół roztaczał się zapach palonej żywicy i świeżej krwi. Młodzi mężczyźni przy dźwiękach fletów z kości i bębnów wspinali się po 114 schodach na szczyt piramidy w Tenochtitlan. Ich ciała pomalowane były w czerwone pasy. Na szczycie czekali na nich przystrojeni w barwne pióra i umazani krwią kapłani. Czterech pomocników chwytało kolejno wybrańców i rozciągało na wąskim ołtarzu. Główny kapłan obsydianowym nożem rozcinał klatkę piersiową i wyjmował bijące jeszcze serce. Narząd ten wkładano do cuauhxicalli – misy orła, stojącej przed kaplicą boga. Krew zbierano do kielicha ozdobionego ludzką czaszką i przez trzcinową rurkę „karmiono” nią posąg boga. Ciało ofiary strącane kopniakiem spadało bezwładnie w dół, zostawiając na stopniach krwawy ślad. Stojący na dole kapłani odcinali nogi i ręce, które potem rytualnie zjadali. Resztę rzucano na pożarcie dzikim zwierzętom. Ceremonii przyglądały się tłumy odświętnie ubranych mieszkańców azteckiej stolicy.

Na wystawie (która właśnie przeniosi się z Berlina do Bonn) nie można, oczywiście, zobaczyć takiej sceny, ale łatwo ją sobie wyobrazić. 450 eksponatów ubezpieczono w sumie na 500 mln euro! Większość z nich wypożyczonych zostało z muzeów w Meksyku, Paryżu, Chicago i Watykanie. Zaprezentowane w kilku blokach tematycznych przedmioty kultowe i z życia codziennego mają ułatwić zwiedzającym zrozumienie skomplikowanego świata wierzeń Azteków i ich okrutnych kultów. Wystawa wyraźnie pokazuje, w jakim stopniu sztuka Azteków była wyrazem ich koncepcji życia i jak bardzo przesiąkła krwawą symboliką religijną.

Pierwszym Europejczykiem, który w 1519 r. ujrzał i opisał rytualne mordy w stolicy Azteków, był konkwistador Bernal Díaz de Castillo, jeden z towarzyszy zdobywcy Meksyku Hernána Cortésa.

Polityka 33.2003 (2414) z dnia 16.08.2003; Nauka; s. 60
Reklama