Klasyki Polityki

Przewlekła sytuacja konfliktowa

Pierwszy nóż złamała o żebra męża

Pierwszy nóż złamała o żebra męża. Drugi przebił mu wątrobę. Trzeci był jego, zabił nim żonę na miejscu. Pierwszy nóż złamała o żebra męża. Drugi przebił mu wątrobę. Trzeci był jego, zabił nim żonę na miejscu. Mirosław Gryń / Polityka
Grzegorz K. zabił żonę nożem kuchennym. Sąd orzekł, że jest niewinny. Grzegorz chciałby zamieszkać z dwoma synami, jak dawniej. Opowie im o matce.

Był w areszcie 11 miesięcy. Ale najpierw w szpitalu wylizywał się z 23 ran kłutych zadanych przez żonę. Psychiatrzy stwierdzili, że ma prawidłową osobowość, tylko wymęczoną długotrwałym stresem. Życie państwa K. z Wąchocka, czterdziestolatków – nauczycielki matematyki i mechanika samochodowego bez stałej pracy – nazwano w sądzie przewlekłą sytuacją konfliktową.

Tamtego dnia w maju 2001 r. Maria K. napisała list. Od jakiegoś czasu pisała do męża listy i odczytywała mu je spokojnym głosem.

Polityka 11.2003 (2392) z dnia 15.03.2003; Społeczeństwo; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Przewlekła sytuacja konfliktowa"

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020