Klasyki Polityki

Mudżahedin emerytowany

Ismael Khan – najsilniejszy z afgańskich warlordów

Oklice Heratu, wojsko generała Dostuma i żołnierze Ahmeda Shaha planują atak na talibów, 1996 r. Zbrojnego wsparcia udzielił im Ismael Khan. Oklice Heratu, wojsko generała Dostuma i żołnierze Ahmeda Shaha planują atak na talibów, 1996 r. Zbrojnego wsparcia udzielił im Ismael Khan. Corbis
Niemal siłą ściągnięto z tronu Heratu Ismaela Khana, najsilniejszego z afgańskich warlordów. Odebranie mu władzy lokalnej i obdarzenie stanowiskiem ministerialnym w stolicy miało przysłużyć się budowaniu demokracji i pokoju w państwie.
Ismael Khan wśród weteranów wojny afgańskiej. Dla ludu jest legendarnym bojownikiem i symbolem niezależności.Corbis Ismael Khan wśród weteranów wojny afgańskiej. Dla ludu jest legendarnym bojownikiem i symbolem niezależności.

W Heracie Ismael Khan już nie rządzi obwieszcza z radością żołnierz na granicy Afganistanu. – I dobrze, że go usunęli. Ja jestem z Kabulu, nie lubię wojennych komendantów. Z nimi nigdy nie ma spokoju, czują się dobrze, tylko jak leje się krew.

Ismael Khan to nasz emir – oświadcza ostrym tonem taksówkarz z Heratu. – On jest dla nas najlepszym gubernatorem.

Taksówkarz, jak i znaczna część jego krajan, mówią o gubernatorze Khanie w czasie teraźniejszym, jakby nie wiedzieli, że ten stracił stanowisko już parę tygodni temu, i to z wielkim hukiem – bo przy okazji były i zamieszki, i strzelaniny, i zabici ludzie.

Polityka 27.2005 (2511) z dnia 09.07.2005; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Mudżahedin emerytowany"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021