Klasyki Polityki

Zaraza symulowana

Modele, które miały pomóc zatrzymać ptasią grypę

Ten schemat połączeń lotniczych (im jaśniejszy kolor, tym więcej pasażerów) wykorzystano w komputerowej symulacji rozszerzania się SARS. Ten schemat połączeń lotniczych (im jaśniejszy kolor, tym więcej pasażerów) wykorzystano w komputerowej symulacji rozszerzania się SARS. Max Planck Institut fur Dynamik und Selbstorganisation / mat. pr.
Niektóre komputerowe modele rozwoju epidemii okazują się zadziwiająco trafne.

Rozmiary ewentualnej zarazy i skuteczność metod jej zapobiegania próbuje się przewidzieć w rozmaitych symulacjach. Zespół dr. Neila Fergusona z londyńskiego Imperial College opublikował w „Nature” model rozwoju grypy wśród 85 mln mieszkańców Tajlandii i regionów przygranicznych w sąsiednich krajach. Z kolei naukowcy pod kierunkiem dr. Iry Longiniego z Emory University opisali w „Science” prawdopodobny przebieg choroby w liczącej pół miliona mieszkańców tajskiej prowincji Nang Rong.

Polityka 5.2006 (2540) z dnia 04.02.2006; Społeczeństwo; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Zaraza symulowana"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022