Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jak długo można jeździć

Będą ograniczenia dla starszych kierowców?

BEW
Czy osoby w podeszłym wieku powinny zasiadać za kierownicą? Senator Mieczysław Augustyn z PO w porozumieniu z resortem infrastruktury rozpoczyna debatę.

Senatorowie chcą wprowadzić do prawa o ruchu drogowym obowiązkowe egzaminy sprawdzające umiejętności kierowania oraz regularne wykonywanie  badań lekarskich uprawniających do prowadzenia auta dla wszystkich po sześćdziesiątym roku życia.

Ostatecznie ta granica wiekowa będzie ustalona do połowy tego roku przez naukowców i lekarzy, którzy mają określić wiek oraz sytuacje, w których starsi kierowcy powinni poddać się badaniom.

Statystyki MSWiA pokazują, że w 2008 roku osoby po sześćdziesiątce spowodowały 3387 wypadków, czyli blisko 9 proc. wszystkich wypadków drogowych w kraju. Ta liczba może wzrosnąć, bo z każdym rokiem na polskich drogach będzie przybywać kierowców w podeszłym wieku. – W 2030 roku seniorem będzie co trzeci Polak. Większość z tych osób będzie miało prawo jazdy – mówi senator Augustyn, szef parlamentarnego zespołu do spraw osób starszych. Specjaliści od bezpiecznej jazdy z firmy Renault obliczyli, ze już za dziesięć lat za co piąty kierowca w Polsce będzie miał ponad 65 lat. 

Mieczysław Augustyn twierdzi, że osoby w podeszłym wieku, a nie tylko młodzi i porywczy kierowcy, stanowią zagrożenie na drodze. - Seniorzy przyjmują leki opóźniające reakcje, w związku z wiekiem słabiej widzą i słyszą. Badania pokazują, że kolizje z udziałem kierowców - seniorów mają najczęściej miejsce na skrzyżowaniach lub podczas zmiany kierunku jazdy, a więc w sytuacji, gdy trzeba szybko podjąć decyzję – twierdzi parlamentarzysta. Do tego dochodzą zmiany przepisów, nieznane seniorom, którzy zdawali egzaminy na prawo jazdy kilkadziesiąt lat wcześniej.

Mieczysław Augustyn zapewnia, że jego intencją nie jest utrudnianie życia osobom w podeszłym wieku. Podobne rozwiązania do tych, które forsuje, funkcjonują w Europie. W Portugali każdy, kto po pięćdziesiątce chce prowadzić samochód musi regularnie odwiedzać lekarza.

 

 

 

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną