PSL nie musi płacić 18 mln zł.

Trybunał ratuje PSL
Polskiemu Stronnictwu Ludowemu nie grozi już katastrofa finansowa. Przynajmniej na razie. Egzekucję 18 mln długu ludowców wstrzymał Trybunał Konstytucyjny.
Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Al. Szucha
Henryk Jackowski/BEW

Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Al. Szucha

Polskiemu Stronnictwu Ludowemu nie grozi już katastrofa finansowa. Przynajmniej na razie. Egzekucję 18 mln długu ludowców wstrzymał Trybunał Konstytucyjny.

Ludowcy złożyli do TK skargę, w której podważyli konstytucyjność jednego z przepisów ordynacji wyborczej. Chodzi o karę za naruszenie zakazu zbierania pieniędzy na kampanię wyborczą na partyjnym koncie. Skutki tak drobnego uchybienia mogą być druzgocące. PSL przed wyborami parlamentarnymi w 2001 r. gromadziło fundusze właśnie na koncie partyjnym, zamiast na specjalnym, wyborczym.

Odkryła to Państwowa Komisja Wyborcza, na wniosek której sąd orzekł przepadek – na rzecz Skarbu Państwa – całej zebranej wówczas przez ludowców sumy. Razem z odsetkami to 18 mln zł. Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł w październiku ubiegłego roku.

Aby nie stracić pieniędzy, PSL poskarżył się do Trybunału Konstytucyjnego, który na początku stycznia wstrzymał rozpoczętą przez służby skarbowe egzekucję długu. Decyzja Trybunału obowiązuje do czasu wydania przez niego orzeczenia w tej sprawie. Termin rozprawy nie jest jeszcze znany. 

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną