Marek Kornelia

Cisza nad Kolą
Polska biegaczka Kornelia Marek stała się sławna na cały świat. Jest, jak dotąd, jedyną zawodniczką, którą na igrzyskach w Vancouver przyłapano na stosowaniu dopingu.
Kornelia Marek podczas IO w Vancouver na mecie biegu na 30 km. Zajęła w nim 11 miejsce
Kuba Atys/Agencja Gazeta

Kornelia Marek podczas IO w Vancouver na mecie biegu na 30 km. Zajęła w nim 11 miejsce

W Marklowicach koło Wodzisławia, rodzinnej miejscowości Kornelii Marek, zwanej tutaj Kolą, wielką dumę wyparło wielkie współczucie. Gdy pod koniec lutego Kola biegła na olimpijskiej trasie w Whistler po 11 miejsce w wyścigu na 30 km, na ulicach zamarło życie, a wszystkie telewizory nastawione były na obraz z igrzysk. Potem poszły w ruch esemesy, w nich nic tylko Kola i Kola. Na drugi dzień była niedziela i na mszach ksiądz proboszcz Janusz Jojko wspomniał o sukcesie biegaczki, czym wywołał zrozumiałe poruszenie wśród wiernych, którzy wymieniali dumne spojrzenia jak znak pokoju.

Marklowice milczą

Nie minęły dwa tygodnie i o Kornelii znów się mówiło bez przerwy. Kiedy Kola w kółko powtarzała, że nie ma pojęcia, jak środek dopingowy EPO przedostał się do jej żył, w Marklowicach wierzyli jej na słowo. – Wrobili ją. Biednemu, na dodatek z prowincji, wiatr zawsze będzie wiał w oczy, a z tymi astmatykami z narciarskich tras nikt porządku zrobić nie może! – unosi się zagadnięty na parkingu przed szkołą podstawową mieszkaniec Marklowic.

Ale generalnie Marklowice sprawy biegaczki nie chcą komentować. Wójt Tadeusz Chrószcz, lokalny gospodarz od 15 lat, kadra nauczycielska, ksiądz proboszcz uznali, że najlepszą obroną jest milczenie, więc się nie wypowiadają, podobnie jak sama Kornelia.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną