Prawybory w Platformie już się skończyły, ale kim właściwie są członkowie tej partii, którzy prawdopodobnie wybrali za nas nowego prezydenta RP?
Polska biegaczka Kornelia Marek stała się sławna na cały świat. Jest, jak dotąd, jedyną zawodniczką, którą na igrzyskach w Vancouver przyłapano na stosowaniu dopingu.
Po książce Artura Domosławskiego o Ryszardzie Kapuścińskim rozgorzała debata o kilku sprawach równocześnie. Uporządkujmy wątki, bo warto.
Nasz parlament nie tylko stanowi prawo. Prowadzi też aktywną politykę historyczną. O rocznicowe uchwały posłowie toczą boje godne walecznych przodków.
Polska wieś zastygła cywilizacyjnie: nie czyta gazet ani książek, słabo się uczy. Jest pomysł, żeby to zmienić za pomocą bibliotek XXI wieku.
Szemrany biznesmen, król Sztumu, oskarżył kiedyś o korupcję ówczesną szefową, czyli baronessę, pomorskiego SLD. Król żyje dziś jak król, baronessa Małgorzata Ostrowska straciła wszystko.
Mija pół wieku od pamiętnego Roku Afryki, kiedy niepodległość uzyskało 17 państw kontynentu. Dziś to Azjaci – a głównie Chiny – zajmują miejsce dawnych potęg kolonialnych. Kolejny podbój? A może wreszcie szansa na przełamanie afrykańskiej niemocy?
Polska biotechnologia medyczna nie kryje ambicji. Obiecuje kolana z probówki, opatrunki z wyhodowanej w laboratorium ludzkiej skóry, biologiczne części zamienne. Mierz siły na zamiary?
Upadek Lehman Brothers nie był jedynie wynikiem niekompetencji i niefortunnego zbiegu okoliczności.
Ukłon w stronę uwielbianej przez reżysera estetyki filmu noir
Film rozsypuje się w szereg głupkowatych skeczy
●●●●●○
Rafał Mohr do podjęcia dwumiesięcznej głodówki i utraty 10 kilo
●●●●○○
Połączenie wspaniałej narracji i niedopowiedzeń
Przejmujący portret Dzikiego Zachodu
Z okrutną bezwzględnością opisuje sposób działania kurzej fermy i cały proces uboju
Realistyczna, lekko prymitywizująca komiksowa forma, czytelna treść, wyraziste przesłania
Trochę mało tu uwielbianego przez niektórych łojenia
Dużo, dużo dobrej, ponadczasowej muzyki, mimo że wygląda to składankowo.
Od dawna nie było w Polsce stworzonej z takim rozmachem międzynarodowej wystawy. A zarazem tak interesującej i tak seksualnej.
"Ohydna rzecz te góry. Zasłaniają horyzont" - mówi geodeta, pisarz i podróżnik. Ponadto opowiada o życiu w buszu, literaturze i trochę o Polsce.
Do grona pisarzy tworzących tzw. historie alternatywne, z Hitlerem w jednej z głównych ról, dołączył ostatnio polski autor Marcin Wolski. W jego wersji wykręcamy führerowi numer i zgarniamy całą pulę.
Andy Warhol napisał 42 lata temu, że „w przyszłości każdy będzie miał swoich piętnaście minut sławy”. Żyjemy w przyszłości i nie jest przypadkiem, że cytujący Warhola często – świadomie lub nie – przerabiają to na pięć minut, a nawet na piętnaście lub pięć sekund.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Świat obiegły niedawno informacje o panice w Gruzji wywołanej inscenizowaną telewizyjną relacją o rosyjskiej inwazji. To nie pierwsza tego typu historia. Fantazjom mediów nie oparli się też Amerykanie, Francuzi i Belgowie.
Czym jest ciemna energia? Czy Wszechświat będzie nadal się rozszerzać, czy kiedyś zacznie się kurczyć? Jak powstają układy planetarne i czy jest gdzieś życie? To kilka z pytań, na które chcą odpowiedzieć astronomowie w najbliższej dekadzie.
W Hollywood zastanawiają się, czy nie sfilmować historii najsłynniejszego pacjenta świata. To może być kinowy hit na miarę „Pięknego umysłu”. Tyle że bez happy endu.
Prof. Piotr Węgleński (art. „Magister brojler”, POLITYKA 12) albo nie zadał sobie trudu przeczytania naszych propozycji (zawartych w strategii rozwoju szkolnictwa wyższego, przygotowanej przez konsorcjum Ernst&Young – red.), albo ich nie zrozumiał.
Ruch kibucowy, który przez dziesiątki lat stanowił dumę Izraela, nie wytrzymał starcia z otaczającym światem. Chyba że, jak kibuc Sasa znalazł nowy sposób na przetrwanie.
Francuzi wiedzą, że nasz program nuklearny jest solidny - mówi Hervé Bernard, dyrektor we francuskim Komisariacie ds. Energii Atomowej (CEA).
Coraz mniej żyjących w Niemczech cudzoziemców decyduje się na niemieckie obywatelstwo. Wolą nie odcinać sobie drogi powrotu do starego domu.
O powojennym dzieciństwie, traumach, chorobie i wytchnieniu, które daje sztuka
Prawdziwe uczucie może rozkwitać w każdym wieku i w każdym ciele. Również tym schorowanym.
Przegrani nie mają racji. Miesza się ich z błotem, jakby sami się pchali na ostatnie miejsca. Ale każda porażka ma drugie dno.
Już niedługo o zającu w śmietanie albo kuropatwie z rożna będzie można tylko poczytać.
W naszym życiu publicznym coraz ważniejszą rolę zaczynają odgrywać osoby być może istniejące, a być może nie.
Istnieją dwa języki migowe: sztuczny, zwany systemem, i naturalny, którym porozumiewa się większość niesłyszących. To właśnie w tym drugim języku powinno się ich uczyć w polskiej szkole, tak jak na świecie.