Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Opowieść o prawdziwej pielęgniarce

Z życia sfer

W naszym życiu publicznym coraz ważniejszą rolę zaczynają odgrywać osoby być może istniejące, a być może nie.

Świadczy o tym choćby przypadek pielęgniarki Ewy ze szpitala w Skarżysku-Kamiennej, z którą swego czasu miał okazję rozmawiać premier Tusk. O prawdopodobnym nieistnieniu tej pielęgniarki doniósł niedawno redaktor Sekielski z TVN – autor filmu dokumentalnego „Władcy marionetek” – który osobiście badał sprawę na miejscu. Rzucający się w oczy brak pielęgniarki Ewy wzbudził w Sekielskim uzasadnione podejrzenie, że została ona wymyślona na potrzeby telewizyjnej debaty premiera z Jarosławem Kaczyńskim.

Odkrycie to postawiło premiera Tuska w kłopotliwej sytuacji, gdyż świadczyło o tym, że w ramach przygotowań do objęcia kluczowego stanowiska w państwie przeprowadzał on rozmowy z wymyślonymi przez siebie osobami, co zdaniem opozycji jest okolicznością dyskwalifikującą go. Pojawił się zarzut pójścia na łatwiznę oraz pytanie, z iloma takimi osobami Tusk się kontaktował i czy kontakty te utrzymywał również jako premier?

Z kolei politycy PO bagatelizują sprawę i uważają, że ustalenia Sekielskiego świadczą o silnej skłonności premiera do autentycznego dialogu ze wszystkimi, także z tymi, którzy nie istnieją. W prywatnych rozmowach politycy ci przyznają zresztą, że dla kogoś takiego jak pielęgniarka Ewa nieistnienie jest dużo lepszym wyjściem ze względu na jej niskie zarobki. Istnienie przy takich zarobkach, przekonują, jest wyjątkowo uciążliwe, wiąże się z brakiem perspektyw oraz powoduje trudną sytuację życiową.

Trzeba powiedzieć, że sytuacja życiowa pielęgniarki radykalnie zmieniła się zaraz po emisji filmu, gdy rzecznik rządu Graś ujawnił, że z dokumentów, do których dotarł, wynika, iż ona jednak istnieje. Istnienie tej pielęgniarki należy uznać za duży sukces rządu Platformy, gdyż dzięki ustaleniom rzecznika Grasia służba zdrowia w Skarżysku może obecnie dysponować jedną pielęgniarką więcej. Ulgę z pewnością odczuwa także premier oraz sama istniejąca pielęgniarka, chociaż na jej niekorzyść przemawia fakt, że potwierdziły się także dane o istnieniu jej niskich zarobków.

Opozycja wyjaśnieniom Grasia nie daje wiary, bo na razie nikt żywej pielęgniarki Ewy jej nie przedstawił. Politycy PiS promocję nieistniejących osób ostro krytykują i narzekają, że właśnie dzięki takim wymyślonym osobom, jak pielęgniarka Ewa, PO wygrała wybory w 2007 r. Nie wiadomo jednak, czy nie przemawia przez nich zazdrość wynikająca z faktu, że im samym udało się w ostatnich latach wymyślić zaledwie jednego dziadka z Wehrmachtu, z którym w dodatku żaden z liderów PiS nigdy nie rozmawiał.

W filmie Sekielskiego pada co prawda sugestia, że na potrzeby poprzedniej kampanii europoseł Michał Kamiński wymyślił Erikę Steinbach, ale informacja ta się nie potwierdziła, bo okazało się, że niestety osoba ta rzeczywiście istnieje.

Polityka 13.2010 (2749) z dnia 27.03.2010; Mizerski; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Opowieść o prawdziwej pielęgniarce"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Dlaczego książki drożeją, a księgarnie upadają? Na rynku dzieje się coś dziwnego

Co trzy dni znika w Polsce jedna księgarnia. Rynek wydawniczy to materiał na poczytny thriller.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
18.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną