O co chodzi z Czeczenami

Czeczeńskie supły
Czeczeński kongres w Pułtusku, nawet z udziałem Ahmeda Zakajewa, nie zmieni marzeń większości kaukaskich uchodźców, by wyjechać znad Wisły. Oni pierwsi odczuli, że w Polsce mija fascynacja ich maleńkim narodem.
Ahmed Zakajew wychodzi na wolność po decyzji polskiego sądu o zwolnieniu z aresztu
Witold Rozbicki/Reporter

Ahmed Zakajew wychodzi na wolność po decyzji polskiego sądu o zwolnieniu z aresztu

Trudno nie kibicować Ahmedowi Zakajewowi. Jest premierem na uchodźstwie i to położenie, znając losy naszych rządów emigracyjnych, Polacy potrafią doskonale zrozumieć. Ujmują jego romantyczne starania o wolność dla maleńkiego kraju, Dawida od przeszło czterech stuleci walczącego z rosyjskim Goliatem. Bywało przecież, jak w XIX w., że Polacy i Czeczeni wspólnie stawiali opór Moskwie, choć bywało i odwrotnie, gdy to służący w armii carskiej Polacy tłumili czeczeńskie zrywy, między innymi gen. Józef Hauke-Bosak, późniejszy uczestnik powstania styczniowego. I Polskę, i Czeczenię rosyjski ekspansjonizm wystawiał na ciężką próbę. Stalin wysłał wszystkich Czeczenów na kazachstańskie stepy (to tam urodził się Ahmed Zakajew), skąd zawrócił ich Chruszczow. W latach 90. XX w. Grozny przypominał ruiny Warszawy, dla wielu uciekinierów z Czeczenii Polska stała się pierwszym przystankiem w drodze na zachód Europy. Nic dziwnego, że organizatorzy Kongresu Narodu Czeczeńskiego uznali, że Polska jak żaden inny kraj jest wrażliwa na czeczeńską niedolę i żaden inny naród nie zrozumie Czeczenów tak dobrze jak Polacy. Analogii aż nadto. Tyle że polskie doświadczenia nie bardzo pomagają w zrozumieniu niełatwej sytuacji Czeczenów.

Zakajew - bohater

Zamieszanie z kongresem w Pułtusku i z samym Zakajewem wzięło się między innymi stąd, że zbyt łatwo uznano go za głównego reprezentanta wszystkich Czeczenów, w czym utwierdzały jeszcze ponaglenia Rosji, ostro domagającej się jego wydania.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną