Kraj

Najpierw fakty

Debata o polskch winach wobec Żydów

Miesiące minęły od ukazania się pierwszego wydania „Sąsiadów” Jana Tomasza Grossa do odpalenia wielkiej narodowej debaty na temat „polskich win” wobec Żydów i polskiego udziału w Holocauście.

Tym razem wiele wskazuje na to, że miesiące miną od rozpoczęcia dramatycznej debaty o sprawach podniesionych w kolejnej książce Grossa do jej publicznej premiery. Jerzy Ilg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, informuje, że merytoryczna redakcja „Złotych żniw” jeszcze potrwa, a książka ukaże się najwcześniej na przełomie lutego i marca. Tygodnik „Wprost”, „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny” z całą ostrością już się jednak o nią spierają.

Mamy więc w Polsce głośną publiczną debatę – i to ważną, gorącą, emocjonalną, zajmującą czołowe pozycje w mediach – o książce, której nie znamy i znać nie możemy, bo w ostatecznym kształcie jeszcze nie istnieje. W tej sytuacji debata nawykowo wraca na wytarte tory „obrony Częstochowy” z jednej i „odbrązawiania” z drugiej strony sporu. Ze stratą dla nas wszystkich.

Strata jest tym większa, że nim jeszcze „Złote żniwa” się ukażą, do księgarń trafią dwie oparte na rozległych badaniach źródłowych naukowe prace opisujące udział Polaków w Holocauście. „Jest taki piękny słoneczny dzień. Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942–45” dr hab. Barbary Engelking, szefowej Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, i „Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942–45 – studium pewnego powiatu” (chodzi o powiat Dąbrowa Tarnowska) prof. Jana Grabowskiego z Uniwersytetu w Ottawie. Niedługo będziemy więc mogli nareszcie zacząć poważną rozmowę o tym, co się stało. Co wiemy i co o tym myślimy.

Przywykliśmy już w Polsce do debatowania o sprawach, o których mamy mgliste pojęcie. Każdy się zna na demokracji, piłce, medycynie i katastrofach lotniczych. Ale dyskutować warto przede wszystkim o faktach – nie o emocjach i wyobrażeniach.

Polityka 03.2011 (2790) z dnia 14.01.2011; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Najpierw fakty"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną