Kraj

Za szybcy, za wściekli

Tragiczny weekend na drogach

71 zabitych, 650 rannych – tragiczny bilans długiego weekendu na drogach od rana powtarzają wszystkie telewizje i stacje radiowe. Tylko że nic z tego nie wynika. Polska przegrywa walkę o bezpieczne drogi.

Liczba ofiar robi wrażenie, to najgorsze pod tym względem dni w tym roku. Tym gorsze, że podczas czerwcowego weekendu trwała mocno nagłośniona akcja policji „Bezpieczny weekend”, a Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad prowadziła swój edukacyjny program Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez ofiar”.

Jak wynika z policyjnych statystyk, podczas ostatnich dwóch „długich weekendów” było niewiele „lepiej”.  Wielkanoc: 379 wypadków, 35 zabitych, 468 rannych, 1876 zatrzymanych pijanych kierowców. Majowy weekend: 420 wypadków, 41 zabitych, 547 rannych, 2268 zatrzymanych pijanych kierowców. Dodajmy jeszcze – od początku roku do końca kwietnia zginęło na drogach ponad tysiąc osób.

Ponieważ to „tylko statystyka” od jakiegoś czasu instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach próbując uświadomić skalę tragedii mówią, że „to tak, jakby co kilka tygodni rozbijał się samolot pasażerski” albo „wymierało miasteczko”. 

Bez efektu. I tak niestety będzie, dopóki nie zmieni się mentalność polskiego kierowcy, który wsiadając do auta ma myśli o głównie o jednym – by jak najszybciej dotrzeć na miejsce. A więc dociska mocno gaz, szczególnie gdy świeci słońce, a droga jest sucha. Dowód? W zimowe „długie weekendy” ofiar jest nieporównywalnie mniej: Nowy Rok - 13, Trzech Króli – 18.

Jeździmy za szybko i zbyt niebezpiecznie, złe drogi to tylko wymówka. Im szybciej te zależności zrozumiemy, tym lepiej. Inaczej wszyscy się pozabijamy.   

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polscy autorzy plagiatorzy

Dzisiejszy czytelnik potrafi szybko wytropić podobieństwa i oskarżyć o plagiat. Przekonali się o tym kolejni polscy autorzy.

Aleksandra Żelazińska
12.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną