Kraj

Odwróć tabelę

Marek Bieńczyk o Polakach na murawie

Marek Bieńczyk – pisarz, tłumacz i eseista, historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Autor m.in. powieści „Terminal” i „Tworki”. Marek Bieńczyk – pisarz, tłumacz i eseista, historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Autor m.in. powieści „Terminal” i „Tworki”. Leszek Zych / Polityka
To mnie przypadła dziś nieszczęśliwie rola żałobnego dzwonnika ciągnącego za sznury, by obwieszczać pożar, dżumę i rozlaną zupę, ale wszyscy wyglądamy w ten niedzielny poranek jak Quasimodo, z niedomytymi śladami biało-czerwonych smug na gębach i spojrzeniem zbitego psa zwanym niekiedy duszą słowiańską.

Koledzy po sznurze i piórze, Pilch i Kuczok, wyrażali na tych łamach tydzień temu, po meczu z Grekami, ostrożny pesymizm, lecz prasa, media i za nimi naród, wyniesione w górę jednym kopnięciem Błaszczykowskiego, nie bacząc na ostrzeżenia, szybowały jak szalone do ćwierćfinału, a może i półfinału, i hop, dalej jeszcze. Kuczokowi czołowy dziennikarz sportowy kazał się zamknąć i przestać, cytuję, bredzić, bo mu przeszkadzał w lewitacji.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Euro 2012; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Odwróć tabelę"
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016