Kraj

Zastępca następcą

Franciszkańska przemiana episkopatu?

Abp. Stanisław Gądecki zdobył się na wyznanie, że dostrzega symptomy kryzysu tożsamości katolickiej w Polsce. Abp. Stanisław Gądecki zdobył się na wyznanie, że dostrzega symptomy kryzysu tożsamości katolickiej w Polsce. Marek Lapis / Forum
Czy wybór abp. Stanisława Gądeckiego na nowego szefa episkopatu oznacza, że w polskim Kościele działa efekt Franciszka?
W wyborach na szefa episkopatu odpadł bardziej liberalny kard. Kazimierz Nycz.Gabriel Bouys/AFP Photo/EAST NEWS W wyborach na szefa episkopatu odpadł bardziej liberalny kard. Kazimierz Nycz.

Dwie kadencje abp. Józefa Michalika nie zapiszą się w historii Kościoła ani Polski. W pożegnalnej rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną abp Michalik na pytanie, co było dla niego najtrudniejsze w ciągu 10 lat sprawowania urzędu, odpowiada, że pomówienie go o tajną współpracę z SB oraz „inne wydarzenia, gdy próbowano wmówić mi wiele negatywnych rzeczy, na przykład pobłażanie dla pedofilii”. I tyle.

Najciekawszy w głosowaniu na nowego szefa Konferencji Episkopatu Polski (KEP) jest słaby wynik „radiomaryjnego” abp.

Polityka 12.2014 (2950) z dnia 18.03.2014; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Zastępca następcą"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020