Kraj

Zastępca następcą

Franciszkańska przemiana episkopatu?

Abp. Stanisław Gądecki zdobył się na wyznanie, że dostrzega symptomy kryzysu tożsamości katolickiej w Polsce. Abp. Stanisław Gądecki zdobył się na wyznanie, że dostrzega symptomy kryzysu tożsamości katolickiej w Polsce. Marek Lapis / Forum
Czy wybór abp. Stanisława Gądeckiego na nowego szefa episkopatu oznacza, że w polskim Kościele działa efekt Franciszka?
W wyborach na szefa episkopatu odpadł bardziej liberalny kard. Kazimierz Nycz.Gabriel Bouys/AFP Photo/EAST NEWS W wyborach na szefa episkopatu odpadł bardziej liberalny kard. Kazimierz Nycz.

Dwie kadencje abp. Józefa Michalika nie zapiszą się w historii Kościoła ani Polski. W pożegnalnej rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną abp Michalik na pytanie, co było dla niego najtrudniejsze w ciągu 10 lat sprawowania urzędu, odpowiada, że pomówienie go o tajną współpracę z SB oraz „inne wydarzenia, gdy próbowano wmówić mi wiele negatywnych rzeczy, na przykład pobłażanie dla pedofilii”. I tyle.

Najciekawszy w głosowaniu na nowego szefa Konferencji Episkopatu Polski (KEP) jest słaby wynik „radiomaryjnego” abp.

Polityka 12.2014 (2950) z dnia 18.03.2014; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Zastępca następcą"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Lefebryści. Schizmatycy w łonie Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI wykonali pewne gesty wobec tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X. Czy może dojść do pojednania? I jakie pole manewru mają obie ze stron, skoro każda z nich uważa, że to ta druga powinna się nawrócić?

Roman Graczyk
05.11.2019