Zostanie świętym z Karolem Wojtyłą. Sylwetka Jana XXIII

Jan Dobry
Jan XXIII miał być papieżem na kilka lat, a zmienił bieg historii Kościoła. Nie widział w sobie materiału na papieża, a co dopiero na świętego.
Jan XXIII podczas mszy inaugurującej 21 Synod Ekumeniczny w Rzymie, 1962 r.
Bettmann/Corbis

Jan XXIII podczas mszy inaugurującej 21 Synod Ekumeniczny w Rzymie, 1962 r.

Nie zanosiło się, by Angelo Giuseppe Roncalli miał zostać papieżem. Pochodził z ubogiej wielodzietnej rodziny chłopskiej, a włoscy papieże często należeli do któregoś z arystokratycznych rzymskich rodów. Ale miał silną osobowość i instynktowne wyczucie, czego od niego w Kościele oczekiwano, a także optymistyczne nastawienie do życia. Piął się po drabinie kariery powoli i jakby mimowolnie. A jednak został na starość papieżem, a po śmierci świętym, choć nie tak szybko, jak oczekiwali wierni.

Gdy w 1963 r., po pięciu latach pontyfikatu, zmarł na raka (palił papierosy), powszechne było wołanie wiernych, by dobrego papieża Jana jak najszybciej kanonizować, nawet z pominięciem procedur. Kochano go tak, jak dziś ludzie kochają Franciszka.

Najważniejsza decyzja Jana XXIII to zwołanie Soboru Watykańskiego II. Papież włączył się też energicznie i skutecznie do ratowania pokoju światowego, kiedy radzieckie rakiety na Kubie poważnie zagroziły wojną. Do dorobku Roncallego należy też nowa, bardziej dialogowa polityka Watykanu wobec rządów komunistycznych w europejskich krajach katolickich. Ale w pamięci zbiorowej, nie tylko wierzących, pozostanie przede wszystkim osobowość i styl bycia Jana XIII. Ludzie uważali, że dzięki Roncallemu Kościół staje się bardziej ewangeliczny. Podobną nadzieję budzi dziś papież Franciszek.

Poprzednikiem Roncallego był papież Pius XII. Surowy i wyniosły, budził respekt, ale nie sympatię. Nawet pod względem fizycznym byli przeciwieństwem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną