Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Do czego służy niepodległość

O co tym razem będziemy się bić 11 listopada

Święto Niepodległości to okazja nie tylko do defilady, pochodów, wywieszania flag czy malowniczych rekonstrukcji, ale i do refleksji, na czym dziś polega interes i bezpieczeństwo kraju. Święto Niepodległości to okazja nie tylko do defilady, pochodów, wywieszania flag czy malowniczych rekonstrukcji, ale i do refleksji, na czym dziś polega interes i bezpieczeństwo kraju. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Każde Święto Niepodległości jest trochę inne, ale tegoroczne jest wyraźnie inne. Po raz pierwszy od wielu lat zaczęliśmy liczyć własne – i cudze – dywizje, czołgi i samoloty.
W rozmowach Polaków po raz pierwszy od dekad padało pytanie: czy jest możliwa wojna?Krzysztof Jarczewski/Forum W rozmowach Polaków po raz pierwszy od dekad padało pytanie: czy jest możliwa wojna?

Wojna rosyjsko-ukraińska zmusiła Polaków – polityków, ale także zwykłych obywateli – do stawiania zasadniczych pytań o bezpieczeństwo państwa, o zagrożenia, o moc zawartych sojuszy czy w ogóle o trafność polskiej polityki zagranicznej w ostatnim 25-leciu. I rozważań, ile czasu jesteśmy w stanie bronić się przed wschodnią ofensywą oraz ile pieniędzy musimy wydać, by polska armia była w przyszłości bardziej sprawna. Rząd zaś właśnie podjął decyzje o przesunięciu dużych sił wojskowych z zachodu kraju na jego wschód.

Polityka 45.2014 (2983) z dnia 04.11.2014; Temat tygodnia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Do czego służy niepodległość"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021