Analizując reprezentatywne badania przeprowadzone na liczącej ponad 3 tys. respondentów próbie, prof. Zbigniew Izdebski sprawdził, jakie postawy i poglądy seksualne kryją się za deklaracjami wyborców głównych partii politycznych. Uwaga! To jest rozmowa tylko dla dorosłych. Ale dzięki niej niektórzy dorośli staną się może trochę bardziej dorośli.
Każde Święto Niepodległości jest trochę inne, ale tegoroczne jest wyraźnie inne. Po raz pierwszy od wielu lat zaczęliśmy liczyć własne – i cudze – dywizje, czołgi i samoloty.
Prof. Paul Lendvai o Węgrzech, Węgrach i fenomenie Orbána.
Ogólnopolski model polityki zstąpił z nieba stolicy do czyśćca miast i powiatów – mówią w Przasnyszu. Tu walczą te same siły co w centrali, chociaż poprzebierane.
Kaczyński uznaje Kopacz, Miller nie uznaje Sawickiego, a Macierewicz nadal błąka się po naszej polityce jako osoba o nieustalonym statusie publicznym.
Ponad ćwierć miliona ludzi będzie pracować w ponad 27 tys. komisji obwodowych, w których będziemy wybierać władze samorządowe 16 listopada. Średnia płaca za godzinę ich pracy to około 20 zł.
Samobójstwa. Gdy w wielu krajach europejskich ich częstotliwość spada, w Polsce rośnie. Tam od lat działają programy profilaktyczne, u nas pokutują stereotypy.
Sejm zajął się ustawą dotyczącą eksperymentów na zwierzętach. Ale nie po to, by chronić je przed cierpieniem.
Annegret Raunigk (65 lat) oczekuje czworaczków, a już w tej chwili ma trzynaścioro dzieci. Również w Polsce, dzieci zaplanowane przez matki po pięćdziesiątce, rodzą się coraz częściej.
Karolina pojechała do Egiptu trenować przed próbą pobicia rekordu świata w nurkowaniu technicznym. Po kilkunastu dniach bliscy odebrali na Okęciu trumnę z jej ciałem. Do dzisiaj nie wiedzą, jak zginęła.
Rynek szybkiego mobilnego internetu czeka przetasowanie. Karty rozdaje Magdalena Gaj, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Największymi przegranymi mogą okazać się dotychczasowy lider Zygmunt Solorz i jego Polkomtel.
Kiedy w Polsce myślimy, jak wyeliminować z ruchu drogowego bezmyślnych kierowców, inżynierowie myślą, jak wyeliminować kierowców w ogóle. Zastąpią ich myślące samochody. I to szybciej, niż myślicie.
Największą niespodzianką wyborów na Ukrainie jest trzecie miejsce Samopomocy – partii mera Lwowa. Teraz w Kijowie ma ona godzić dwóch zwycięzców, którzy już zaczęli się kłócić.
Chiny wreszcie uwłaszczają chłopów. Komuniści muszą pilnie zreformować zapóźnioną wieś. Inaczej mogą mieć kłopot z wyżywieniem swojego państwa.
Kolejne wybory w Ameryce Łacińskiej potwierdzają, że tu nawet prawica gada jak lewica.
Kiedy ćwierć wieku temu runął berliński mur, kanclerz Kohl był akurat w Warszawie na pierwszych rozmowach z solidarnościowym premierem Mazowieckim. Polacy i Niemcy całkiem odmiennie przeżyli tę rewolucję. Tak jak odmiennie patrzą dziś na wydarzenia na Ukrainie.
Elity polityczne przedwojennej Litwy były przesiąknięte polonofobią. Ale nasze elity zrobiły wszystko, by ją podsycić, nie potrafiąc zrozumieć, czemu zamiast wspólnie odbudować Rzeczpospolitą, sąsiedzi koniecznie chcą mieć własne państwo.
Rozmowa z dr. n. med. Michałem F. Kamińskim, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o strachu przed kolonoskopią i szansach na szybkie wykrycie raka jelita grubego.
Kolejny gigantyczny projekt, który miał przynieść olbrzymie korzyści i wybawienie od głównych bolączek kraju, kończy się wielką klapą.
Czy znaleźliśmy się w roli ucznia czarnoksiężnika, który nie potrafi już zapanować nad żywiołem wszechobecnych tworzyw sztucznych?
Bardzo brakuje mi Olsztyna z lat 90. Był zabiedzony, wydany na pastwę morderczych eksperymentów ekonomii i bezdusznego liberalizmu, ale też przejmująco autentyczny.
Największym walorem tego miasta jest natura. Mało?
Czy z okazji wyborów samorządowych znów głównym tematem w Olsztynie będzie seksafera?
Dla kogo Warmia i Mazury: dla wczasowiczów czy mieszkańców? Wielkomiejskich daczowników coraz tutaj więcej. Miejscowi wyjeżdżają po lepsze życie gdzie indziej.
Wady serialu – powolna akcja, do bólu zwyczajni bohaterowie – są jednocześnie jego wielkimi zaletami. Plus perfekcyjny scenariusz, cudowne zdjęcia i genialne aktorstwo.
Po premierze w Cannes pisano, że film jest tak przygnębiająco makabryczny, że ci najbardziej zainteresowani, czyli celebryci, raczej będą go omijać szerokim łukiem.
Tym, co czyni z „Iwony, księżniczki Burgunda” z Narodowego przedstawienie świetne, a momentami porywające, jest uczciwa robota reżyserki i całego zespołu aktorskiego.
Inscenizacja Warnera jest dość problematyczna: przenosi akcję z Wenecji do edwardiańskiej Anglii, w scenie prześladowania Shylocka reżyser przebiera prześladowców w mundury i w stroje Ku-Klux-Klanu.
Tym razem chodzi o potęgę mitu galicyjskiego.
Mankell, opisując zmyślone przeżycia swej bohaterki w Afryce, jednocześnie przedstawia realistycznie obraz kolonialnego, nieludzkiego porządku zaprowadzonego przez Portugalczyków.
Są to gęste opowieści, biegnące w różne strony, bogate w fakty, które często osunęły się już w niepamięć, a kiedyś zdawały się tak ważne.
„Dyskretny bohater” to w pewnej mierze podróż sentymentalna.
Wyobrażam sobie lepsze zakończenie kariery Pink Floyd, ale też szanuję decyzję o zamknięciu jej w tym punkcie.
Po dwóch krótkich zestawach utworów, których można za darmo posłuchać w sieci, przyszedł czas na debiutancki album.
Po raz drugi przyjedzie na festiwal legenda wibrafonu Gary Burton; pięć lat temu grał z Chickiem Coreą, tym razem będzie grać w kwartecie.
Pisarze i filmowcy z trudem nadążają za najnowszymi odkryciami. Science fiction mniej inspiruje naukowców, ale za to nauka wciąż podsyca fantastykę – od „Interstellar” Nolana po powieści Petera Wattsa.
Jerzy Stuhr zapowiada, że „Obywatel” to komediowe rozliczenie jego pokolenia, z historią w tle. Ale czy pokolenie rozpozna się na ekranie i czy będzie mu do śmiechu?
Czołowy izraelski pisarz Dawid Grosman poruszająco opowiada o żydowskim poczuciu bezdomności i traumie życia w zagrożeniu.
Rozmowa z reżyserem i dyrektorem krakowskiego Starego Teatru Janem Klatą o pięknie zmagania się Polaków z własną tożsamością.
Dwa spotkania, po obu stronach Odry. Z jednego wychodzę ogłupiała, z drugiego zachwycona.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Młode internetowe pokolenie wraca do prasy drukowanej – w postaci nowych tytułów o niskim nakładzie, ale wysokiej jakości.
Chciał zaimponować córkom, stworzył najpopularniejszą zabawkę sezonu. Oto historia gumek, które opasały cały świat.
Nie zdziwiłbym się, gdyby Muzeum Historii Żydów Polskich stało się największą muzealną atrakcją stolicy.
Moda na pychówki rozprzestrzenia się powoli, ale wytrwale. Młodzi przesiadają się na lejtaki, olenderki, baty, a zabranie dziewczyny na rzekę plastikową łodzią to obciach.