Czy da się ulżyć w cierpieniu zwierzętom laboratoryjnym?

Uwolnić króliki
Sejm zajął się ustawą dotyczącą eksperymentów na zwierzętach. Ale nie po to, by chronić je przed cierpieniem.
Do jednego testu Draiza, w którym preparat nakłada się do oczu zwierzęcia, używa się 6–9 królików.
SPL/EAST NEWS

Do jednego testu Draiza, w którym preparat nakłada się do oczu zwierzęcia, używa się 6–9 królików.

Miliony szczurów, myszy, królików, świnek morskich, psów, kotów i małp, z naczelnymi włącznie, poddawane są niezliczonym eksperymentom.
Mark Ralston/AFP/EAST NEWS

Miliony szczurów, myszy, królików, świnek morskich, psów, kotów i małp, z naczelnymi włącznie, poddawane są niezliczonym eksperymentom.

Tekst ukazał się w POLITYCE w listopadzie 2014 r.

Sprzeciw wobec eksperymentów na zwierzętach – torturowanych i mordowanych za drzwiami laboratoriów – wciąż rośnie. W ubiegłym roku ponad milion obywateli Unii Europejskiej poparło wniosek o stworzenie prawa wykluczającego eksperymenty na zwierzętach i wprowadzającego w zamian metody alternatywne, m.in. użycie hodowli komórek i tkanek. Również w Polsce trwają prace nad ustawą implementującą prawo unijne.

Tyle że przygotowany przez Ministerstwo Nauki projekt jeszcze pogarsza sytuację zwierząt. Nie zabrania zabiegów uniemożliwiających zwierzętom poddawanym doświadczeniom wydawania głosu w czasie bolesnych procedur doświadczalnych, na przykład przecinania strun głosowych. Według ustawy zabicie zwierzęcia dla pobrania tkanek nie będzie już doświadczeniem, a więc nie będzie potrzebna na nie zgoda komisji etycznej. W ten przewrotny sposób, w statystykach, liczba zwierząt użytych do doświadczeń znacznie się zmniejszy. Ustawa nie zapewnia miejsca w komisjach etycznych organizacjom humanitarnym. Nie gwarantuje możliwości odwołania do Krajowej Komisji Etycznej od pozytywnej opinii lokalnej komisji etycznej dopuszczającej doświadczenie itd. – Wprowadzenie ustawy w jej projektowanym brzmieniu degraduje wręcz ducha i literę unijnej dyrektywy – sumuje prof. Andrzej Elżanowski z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. – Stanowiłoby poważny regres w jakości systemu etycznego nadzoru nad doświadczeniami w Polsce i wywołałoby uzasadnione protesty społeczne. Organizacje obrońców zwierząt zapowiedziały manifestację przed Sejmem na 5 listopada. Zareagowała jednak minister nauki Lena Kolarska-Bobińska, zapowiadając wprowadzenie poprawek w ustawie. Mają one być efektem konsultacji z przedstawicielami organizacji ochrony zwierząt. Posiedzenie sejmowych komisji odbędzie się po wyborach, organizacje przełożyły też swoje demonstracje.

Śruby, prasy, dyby

Tymczasem miliony szczurów, myszy, królików, świnek morskich, psów, kotów i małp, z naczelnymi włącznie, poddawane są niezliczonym eksperymentom. Oblewa się je substancjami żrącymi, zmusza do ich spożywania, zakaża chorobami, poddaje elektrowstrząsom, napromieniowaniu, łamaniu kręgosłupów, kości i oślepianiu. Do arsenału wyposażenia laboratoriów doświadczalnych należą prasy do miażdżenia kości, dyby, bębny obrotowe i centryfugi do wywoływania szoku. Na wyposażeniu mają one metalowe krzesła krępujące ruchy, śruby mocujące elektrody do czaszek zwierząt, służące do prowadzenia doświadczeń neurologicznych na żywym mózgu.

Zwierzęta – próbując uwolnić się od bólu – często łamią sobie szyje i kręgosłupy. Cierpienia mniejszych braci, zamykanych w przyrządach krępujących ruchy, trwają miesiącami, zanim łaskawie wybawi je śmierć; dla wielu z nich jest ona wciąż jedynym „środkiem znieczulającym”. – W najtrudniejszej sytuacji są ssaki naczelne, które w naturalnym środowisku żyją w grupach i spędzają czas wspólnie, jedząc, śpiąc, bawiąc się, ustalając hierarchię dominacji – tłumaczy prof. Joanna Pijanowska, kierownik Zakładu Hydrobiologii UW, członek Krajowej Komisji Etycznej ds. Badań nad Zwierzętami. – W laboratoriach są często izolowane, stąd ciężkie objawy depresji i stresu, które nie ustępują długo po zakończeniu badań.

Szczególne okrucieństwo wiąże się z testowaniem nowych kosmetyków i preparatów używanych w gospodarstwach domowych. Do jednego testu Draiza, w którym preparat nakłada się do oczu zwierzęcia, używa się 6–9 królików. Reakcją na substancje drażniące są m.in.: spuchnięcie powiek, zapalenie tęczówki, owrzodzenia, krwotok i ślepota. Środki uśmierzające ból są rzadko stosowane, bo – jak twierdzą eksperymentatorzy – ich użycie wpłynęłoby negatywnie na wyniki.

W 2012 r. poddano w Polsce badaniom 233 tys. zwierząt, z czego ponad 160 tys. w badaniach podstawowych, a ponad 30 tys. – w testach produktów i urządzeń dla medycyny, stomatologii i weterynarii. Hodowle zwierząt laboratoryjnych dla siebie i na sprzedaż prowadzą w Polsce w większości placówki naukowe w tzw. zwierzętarniach. Wygląda na to, że naukowcy przygotowali wygodną dla siebie ustawę.

Tymczasem przeciwnicy wykorzystywania zwierząt do doświadczeń naukowych twierdzą, że przenoszenie wyników z eksperymentów ze zwierzętami na człowieka jest często zawodne, a nawet opóźnia postęp w zapobieganiu i zwalczaniu chorób u ludzi. Przykłady?

Zwierzęcy model choroby Heinego-Medina przyczynił się do niezrozumienia mechanizmu infekcji i opóźnił wynalezienie szczepionki. A ta, którą wyhodowano na komórkach nerkowych małp naraziła miliony Amerykanów na tzw. małpi wirus 40, powodujący w ludzkich komórkach in vitro rakotwórczą transformację. Eksperymenty na małpach człekokształtnych wywołały u ludzi wiele śmiertelnych chorób; na przykład w amerykańskich laboratoriach 16 pracowników zabiły wirusy marburg i ebola.

Testowanie leków na zwierzętach laboratoryjnych prowadzi do błędnych, nieraz tragicznych w skutkach wniosków. W „farmaceutycznych katastrofach” setki ludzi poniosło śmierć, chociaż testy na zwierzętach wykazywały, że lek jest bezpieczny. I tak: Vioxx – lek na artretyzm – wycofano z globalnego rynku w 2004 r. Lek był bezpieczny, a nawet korzystny dla serca w eksperymentach na zwierzętach, ale spowodował 320 tys. ataków serca i udarów u ludzi. Z kolei niesławny Thalidomid – środek uspokajający dla kobiet w ciąży, spowodował dramatyczne wady wrodzone u 10 tys. noworodków. Nie wywołał natomiast takich wad u 10 odmian szczurów, 15 odmian myszy, 10 odmian królików.

Testy na zwierzętach utrudniają i opóźniają zrozumienie mechanizmów ludzkich chorób. Były dyrektor NCI – Amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań Nowotworów, Richard Klauzner ubolewa: „Historia badań nad rakiem to historia leczenia raka u myszy. Leczyliśmy myszy z raka przez dziesiątki lat. A takie leczenie nie działa u ludzi”. Jak wykazały badania, z 20 substancji, które nie powodują raka u ludzi, 19 wywołuje tę chorobę u gryzoni.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną