Ludzie i style

Na pych, pod prąd

Krypy znów są w modzie

Piknik na Wiśle w Warszawie, wyspa Poniatówka. Każda z tych łodzi jest wyposażona w czworokątny żagiel i długie wiosło pychowe. Piknik na Wiśle w Warszawie, wyspa Poniatówka. Każda z tych łodzi jest wyposażona w czworokątny żagiel i długie wiosło pychowe. Piotr Sadurski
Moda na pychówki rozprzestrzenia się powoli, ale wytrwale. Młodzi przesiadają się na lejtaki, olenderki, baty, a zabranie dziewczyny na rzekę plastikową łodzią to obciach.
Marcin Figurski, operator filmowy, na Kępie Śladowskiej; przez współczesnych właścicieli lejtaków i batów jest nazywany ojcem założycielem.Piotr Sadurski Marcin Figurski, operator filmowy, na Kępie Śladowskiej; przez współczesnych właścicieli lejtaków i batów jest nazywany ojcem założycielem.

Im węższa rzeka, tym łódki krótsze; na takich jak Bug czy Narew pływały łodzie jak koryta – niskie burty, ścięty dziób, prosta rufa. Praktyczne, ale estetycznie do niczego. Najpiękniejsze pychówki spotkałeś na Wiśle: lejtaki ze smukłymi dziobami, olenderki, baty (patrz ramka s. 103). – Do pływania po rzece bez silnika nikt niczego lepszego od pychówki nie wymyślił – przekonuje Piotr Kielar, reżyser, producent filmowy, mieszkaniec Warszawy i Kazimierza Dolnego, szczęśliwy właściciel pychówki.

Polityka 45.2014 (2983) z dnia 04.11.2014; Na własne oczy; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Na pych, pod prąd"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021