Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Kupiec kupiony

Recenzja spektaklu: „Kupiec wenecki”

Kupiec wenecki, reż. Keith Warner, Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie Kupiec wenecki, reż. Keith Warner, Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie Marcin Obara / PAP
Inscenizacja Warnera jest dość problematyczna: przenosi akcję z Wenecji do edwardiańskiej Anglii, w scenie prześladowania Shylocka reżyser przebiera prześladowców w mundury i w stroje Ku-Klux-Klanu.

Wreszcie dzieło życia wybitnego polskiego pianisty i kompozytora zabrzmiało w kraju jego urodzenia. Andrzej Czajkowski spędził większość życia za granicą, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, z której kulturą, a zwłaszcza z twórczością Szekspira, czuł się szczególnie związany, jednak English National Opera odmówiła wystawienia jego jedynej opery – „Kupca weneckiego”. Prapremiera odbyła się dopiero w niemal trzy dekady po powstaniu, w zeszłym roku na festiwalu w Bregencji. Spektakl ten otrzymał Międzynarodową Nagrodę Operową w kategorii prapremier. Został wyprodukowany wspólnie z Operą Narodową i teraz przyszła kolej na zaprezentowanie go w Warszawie.

Inscenizacja Warnera jest dość problematyczna: przenosi akcję z Wenecji do edwardiańskiej Anglii, w scenie prześladowania Shylocka reżyser przebiera prześladowców w mundury i w stroje Ku-Klux-Klanu; w Warszawie na dodatek śpiewak wykonujący rolę Shylocka (Lester Lynch) jest czarnoskóry, co piętrzy jeszcze kwestię jego wykluczenia. Dla kompozytora ważniejszy jest jednak wątek przyjaźni (w domyśle homoseksualnej) Antonia i Bassania, wciśnięty między komedie omyłek i przebierań z Portią i Nerissą. Muzyka zaskakuje barwnością, konsekwencją i mimo iż można ją kojarzyć ze stylistyką Albana Berga i szeregu innych kompozytorów, ma zdecydowany indywidualny rys.

Andrzej Czajkowski, Kupiec wenecki, reż. Keith Warner, Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie

Polityka 45.2014 (2983) z dnia 04.11.2014; Afisz. Premiery; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Kupiec kupiony"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną