Książki

Listy z przeszłości

Recenzja książki: Jan Nowak-Jeziorański, Zbigniew Brzeziński, „Listy 1959–2003”

materiały prasowe
Są to gęste opowieści, biegnące w różne strony, bogate w fakty, które często osunęły się już w niepamięć, a kiedyś zdawały się tak ważne.

Obydwaj bohaterowie tej książki zasłużyli się dla spraw polskich, choć żyli i działali przede wszystkim poza krajem. Zbigniew Brzeziński w polityce amerykańskiej, a Jan Nowak-Jeziorański jako wieloletni szef Radia Wolna Europa. Korespondowali ze sobą, traktując swoje listy jako okazję do wymiany poglądów, do dyskusji o Polsce, świecie, o polityce, także o swoich zajęciach, obowiązkach, kłopotach, niepowodzeniach i dramatach. Są to gęste opowieści, biegnące w różne strony, bogate w fakty, które często osunęły się już w niepamięć, a kiedyś zdawały się tak ważne. Tych 25 lat wymiany listów stworzyło swoistą kronikę wydarzeń oglądanych i przeżywanych z dość – chciałoby się powiedzieć – uprzywilejowanych pozycji. Pasjonująca lektura, przy której zwraca uwagę znakomita oprawa edytorska będąca zasługą Dobrosławy Platt.

Jan Nowak-Jeziorański, Zbigniew Brzeziński, Listy 1959–2003, wybór, wstęp, opracowanie: Dobrosława Platt, PWN, Warszawa 2014, s. 462

Polityka 45.2014 (2983) z dnia 04.11.2014; Afisz. Premiery; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Listy z przeszłości"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Przejechała 1400 km, żeby wykonać legalną aborcję

Kiedyś byłam za PiS, uważałam, że pomaga rodzinom, a aborcja to morderstwo. Już tak nie sądzę – mówi Maria. W pięciu szpitalach odmówiono jej zabiegu przerwania ciąży.

Agata Szczerbiak
17.06.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną