Recenzja książki: Jan Nowak-Jeziorański, Zbigniew Brzeziński, „Listy 1959–2003”

Listy z przeszłości
Są to gęste opowieści, biegnące w różne strony, bogate w fakty, które często osunęły się już w niepamięć, a kiedyś zdawały się tak ważne.
materiały prasowe

Obydwaj bohaterowie tej książki zasłużyli się dla spraw polskich, choć żyli i działali przede wszystkim poza krajem. Zbigniew Brzeziński w polityce amerykańskiej, a Jan Nowak-Jeziorański jako wieloletni szef Radia Wolna Europa. Korespondowali ze sobą, traktując swoje listy jako okazję do wymiany poglądów, do dyskusji o Polsce, świecie, o polityce, także o swoich zajęciach, obowiązkach, kłopotach, niepowodzeniach i dramatach. Są to gęste opowieści, biegnące w różne strony, bogate w fakty, które często osunęły się już w niepamięć, a kiedyś zdawały się tak ważne. Tych 25 lat wymiany listów stworzyło swoistą kronikę wydarzeń oglądanych i przeżywanych z dość – chciałoby się powiedzieć – uprzywilejowanych pozycji. Pasjonująca lektura, przy której zwraca uwagę znakomita oprawa edytorska będąca zasługą Dobrosławy Platt.

Jan Nowak-Jeziorański, Zbigniew Brzeziński, Listy 1959–2003, wybór, wstęp, opracowanie: Dobrosława Platt, PWN, Warszawa 2014, s. 462

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną