Kraj

Nadchodzi sądny dzień

Problemy z reformą kodeksu karnego

Wynik sprawy będzie zależeć od umiejętności sędziów, znajomości prawa, ale także życiowej dojrzałości, czujności podczas pojedynku oskarżyciela i obrońcy. Wynik sprawy będzie zależeć od umiejętności sędziów, znajomości prawa, ale także życiowej dojrzałości, czujności podczas pojedynku oskarżyciela i obrońcy. Sebastian Duda / PantherMedia
Czeka nas sądowa rewolucja. Nawet umiarkowani pesymiści twierdzą, że skończy się ona katastrofą. Bo miało być jak w Ameryce, a może być jak zwykle – czyli między bałaganem a apokalipsą.
Istotą zmian jest wyrównanie szans stron postępowania i poddanie ich argumentów chłodnej, bezstronnej ocenie sądu.Leszek Zych/Polityka Istotą zmian jest wyrównanie szans stron postępowania i poddanie ich argumentów chłodnej, bezstronnej ocenie sądu.

Reforma procesu karnego, która ma wejść w życie od 1 lipca przyszłego roku, w zupełnie nowych rolach ustawi wszystkich uczestników postępowania. Na razie budzi emocje w świecie prawniczym, głównie prokuratorskim. W rzeczywistości najbardziej we znaki może się dać obywatelom, w dodatku zupełnie nieświadomym tego, co ich czeka, bo nikt ich do tego nie przygotowuje. Kluczem jest jedno trudne słowo, którego znaczenie niesie niewyobrażalne konsekwencje – kontradyktoryjność.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Nadchodzi sądny dzień"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wiedza nastolatków o seksie przypomina średniowieczną mapę świata

„Seks domaciczny” to nieprzypadkowe przejęzyczenie. Polskie nastolatki nie za bardzo wiedzą, jaki organ do czego służy.

Joanna Cieśla
11.08.2015