Robert Biedroń laureatem nagrody Radia TOK FM
Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk, przyznawaną za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość” w minionym roku, odebrał Robert Biedroń.
Robert Biedroń.
Jacek Marczewski/Agencja Gazeta

Robert Biedroń.

Anna Laszuk.
Agata Kubis/Polityka

Anna Laszuk.

Roberta Biedronia doceniono m.in. za zjednanie sobie społeczności miasta i determinację w działaniu. Finałowa gala odbyła się we wtorek, 31 marca, w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Radio TOK FM już po raz piąty wręczyło nagrodę za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ciągu minionego roku wywarły istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

– Nasz tegoroczny laureat wbrew wszelkim uprzedzeniom swoją bezpośredniością, uczciwością i jawnością działania, jawnością w każdej dziedzinie życia, także osobistego, przekonuje do siebie nawet najbardziej nieprzekonanych: zwyczajnie robi to, co zapowiedział i do czego został wybrany – mówiła redaktor naczelna Radia TOK FM Kamila Ceran.

Robert Biedroń nominację otrzymał za to, że „dzięki osobistym walorom, takim jak kultura osobista, takt i szacunek dla innych ludzi, zjednał sobie społeczność Słupska, która obdarzyła go zaufaniem, oddzielając sprawy publiczne od spraw prywatnych i dając tym samym nadzieję na jeszcze większe zmiany mentalności społecznej”.

Zwycięzcę wskazała Kapituła Nagrody w składzie: płk Krzysztof Olkowicz (ubiegłoroczny laureat wyróżnienia), Agnieszka Holland, Agnieszka Graff, Magdalena Fikus, Ludwika Włodek, Karol Modzelewski, Klaus Bachmann, Tadeusz Bartoś, Grzegorz Gauden, Janina Paradowska, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Tomasz Sekielski, Jacek Żakowski i redaktor naczelna radia Kamila Ceran.

W gronie finalistów 5. edycji Nagrody Radia TOK FM znaleźli się ponadto:
Józef Pinior – nominowany za to, że „wbrew opinii publicznej i niechęci polityków z całego spektrum politycznego, próbujących doprowadzić do przemilczenia sprawy Starych Kiejkut, nawołuje do wyjaśnienia tej sprawy przez prokuraturę oraz umożliwienia Polakom, aby samodzielnie ocenili moralnie decyzję polskich władz o ustanowieniu tajnej bazy w Polsce”.

Ewa Błaszczyk i Fundacja „Akogo?” – wskazana za „heroiczną pomoc w wybudzaniu ludzi z śpiączki i przywracanie ich rodzinom i społeczeństwu”.

Zespół neurochirurgów Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa – nominowani za „nadzieję, którą dali wielu niepełnosprawnym” – „dzięki przeszczepowi komórek glejowych z opuszki węchowej w mózgu udało się postawić chorego na nogi i przywrócić mu czucie”.

Ks. Jan Kaczkowski – doceniony za to, że „walcząc z nieuleczalną chorobą, prowadzi wspaniałą akcję na rzecz hospicjum w Pucku. Hospicjum, które wymyślił, stworzył, dla którego żyje”.

Nominowanych wybrała redakcja TOK FM spośród propozycji zgłaszanych zarówno przez słuchaczy, jak i gości stacji.

Nagrodzeni we wcześniejszych edycjach: płk Krzysztof Olkowicz, Katarzyna Szymielewicz, Danuta Wałęsa oraz Michał Boni.

Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka związana ze stacją. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, zwłaszcza prawa kobiet i mniejszości.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną