Wiwaty i weselne tańce na sobotnim kongresie mogą nie wystarczyć do przekonania wyborców, że dostają coś więcej niż przepakowany stary towar. Bo cóż to za nowa jakość, skoro na jej czele stają niedawny przegryw oraz partyjny brutal?
Z rozdania najważniejszych nagród LGBT+ w Polsce zapamiętamy brawurową konferansjerkę Oli Petrus, wzruszające wspomnienie Kim Lee, rozbrajającą Janinę Bąk i… metrykę nagrodzonych; po statuetki sięgnęli głównie milenialsi. „Polityce” tłumaczą, o jaką Polskę walczą.
Sobotnia konwencja była pierwszym z serii wydarzeń pod hasłem #ZrobimyToLepiej. Lewica budzi się w momencie, w którym konkurencja o lewicowy elektorat bardzo się zaostrza.
Chaos w państwie, pandemiczna bezradność, protesty obywateli po orzeczeniu Trybunału w sprawie aborcji. To sytuacja jakby wymarzona dla umocnienia sił lewicowych. Jednak nie w Polsce. Dlaczego?
Te wybory przyniosą raczej zwątpienie za granicą, że Kaczyński to wypadek przy transformacyjnej pracy. I szlag trafi to całe przekonywanie, że jesteśmy normalnym zachodnim krajem.
Wyborczy wynik Roberta Biedronia to dla Lewicy klęska. Działacze SLD i Wiosny woleliby nie szukać winnych i doprowadzić do połączenia obu środowisk. Razem, jak zwykle, trzyma się osobno.
Od klimatu przez ustrój po przyszłość po koronakryzysie – rozwiąż quiz przygotowany przez serwis MamPrawoWiedzieć.pl i dowiedz się, który kandydat ma poglądy bliższe Twoim.
Czy wynik wyborczy Roberta Biedronia to koniec lewicy w Polsce? Pewnie nie. Ale może oznaczać początek końca Lewicy jako politycznego projektu.
Jak będą wyglądały przepływy elektoratu od innych kandydatów? Ilu nowych wyborców może pozyskać Andrzej Duda, a ilu Rafał Trzaskowski? Jaka powinna być ich taktyka na ostatniej prostej? Rozmowa z politologiem prof. Markiem Migalskim z Uniwersytetu Śląskiego.
Gdyby Robert Biedroń potrafił skapitalizować wiedzę, jaką zdobył w czasie tournée po Polsce w 2019 r., mógłby pokusić się o odebranie trzeciego miejsca Szymonowi Hołowni.