Kraj

Drugie starcie

Analizy i scenariusze przed II turą wyborów

Przed drugą turą druga faza kampanii. Po niedzielnym wieczorze wyborczym już od 7 rano w poniedziałek Andrzej Duda, w towarzystwie zaproszonych mediów, częstował warszawiaków gorącą kawą. Przed drugą turą druga faza kampanii. Po niedzielnym wieczorze wyborczym już od 7 rano w poniedziałek Andrzej Duda, w towarzystwie zaproszonych mediów, częstował warszawiaków gorącą kawą. Bartosz Krupa / EAST NEWS
Druga tura wyborów prezydenckich pokaże, czy Bronisław Komorowski ma tyle mocy, aby zostać niekwestionowanym liderem formacji pod nazwą nie-PiS.
Komorowski chciał być „kandydatem obywatelskim”, obrońcą dorobku i prestiżu państwa, stabilizatorem, takim dobrym wujkiem demokracji – dla wszystkich. To wyraźnie nie wypaliło.Jacek Domiński/Reporter Komorowski chciał być „kandydatem obywatelskim”, obrońcą dorobku i prestiżu państwa, stabilizatorem, takim dobrym wujkiem demokracji – dla wszystkich. To wyraźnie nie wypaliło.

Pierwsza tura wyborów przyniosła sensacyjny wynik. Jednak sondażowe trendy sugerowały, że w końcówce kampanii w elektoratach kandydatów zachodzą bardzo dynamiczne zmiany. Notowania prezydenta Komorowskiego spadały w ekspresowym tempie (42, 39, 37, 35 proc.), a Pawła Kukiza rosły (9, 11, 13, 15, 17, 19 proc.) w czasie niewiele dłuższym niż tydzień. Andrzej Duda także zyskał kilka punktów w ostatnich dniach (sprzyjała mu też niższa frekwencja). Ale główna rozgrywka wyraźnie toczyła się pomiędzy wyborcami Komorowskiego i Kukiza.

Polityka 20.2015 (3009) z dnia 12.05.2015; Temat Tygodnia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Drugie starcie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019