Senat UW: Konstytucja obowiązuje wszystkie władze w państwie bez względu na wynik wyborów
Uchwała Senatu Uniwersytetu Warszawskiego to kolejna reakcja ze strony środowiska naukowego na kryzys konstytucyjny.
.
Clicgauche/Wikipedia

.

załączniki

Uchwała Senatu Uniwersytetu Warszawskiego

„W poczuciu troski o wspólne dobro naszego kraju Senat Uniwersytetu Warszawskiego uznaje za konieczne przypomnieć, że fundamentem demokratycznego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej jest trójpodział i równowaga władz oraz zasada rządów prawa jako sposób wykonywania władzy publicznej” – napisano w uchwale Senatu w sprawie poszanowania ładu konstytucyjnego i respektowania wartości demokratycznych.

Senat uczelni zwraca się do „podmiotów zaangażowanych w konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego o poszanowanie ładu konstytucyjnego i wykonywanie swych zadań zgodnie z Konstytucją”. Apeluje również o „zaniechanie działań prowadzących do obniżania prestiżu Trybunału i osłabiania jego roli jako strażnika praw i swobód obywatelskich”. 

Przeczytaj pełną treść uchwały Senatu UW »

Uchwała Senatu UW to kolejna reakcja na działania polskich władz państwowych podejmowane wobec Trybunału Konstytucyjnego. Niedawno swój apel w tej sprawie wystosowali byli prezydenci, premierzy i marszałkowie. Własne stanowisko ogłosiła też Rada Wydziału Prawa i Administracji UW. Z kolei 26 listopada Komitet Nauk Prawnych PAN w swojej uchwale zwracał uwagę na niebezpieczeństwo zmiany fundamentalnej zasady trójpodziału władz. 30 listopada zaś rada innej uczelni, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, apelowała do Andrzeja Dudy (absolwenta tego wydziału) o „niezwłoczne podjęcie działań, które nie dopuszczam do trwałego zachwiania równowagi między władzą sądowniczą a władzami ustawodawczą i wykonawczą”.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną