Janusz Wojciechowski o areszcie dla prof. Andrzeja Rzeplińskiego
Janusz Wojciechowski, eurodeputowany PiS, swoim postulatem przebija samego Jarosława Kaczyńskiego. To już nie tylko „ekstrawagancja umysłowa”, ale coś więcej.
.
Adam Stepień/Agencja Gazeta

.

Janusz Wojciechowski, jeszcze niedawno organizator głośnej podczas kampanii prezydenckiej inicjatywy „Duda pomoc”, postanowił teraz pomóc w rozwiązaniu kłopotów samemu pryncypałowi. Chce to robić z właściwą sobie, łagodnie mówiąc, bezceremonialnością.

Janusz Wojciechowski ma wprawdzie prawnicze wykształcenie, lecz kompletnie do tej profesji nieprzystający rewolucyjny temperament i takież ambicje. Nie bez powodu pewnie jego życiorys jest tak pogmatwany. Bo owszem, po studiach w Łodzi przez jakiś czas praktykował – jeszcze w PRL – jako asesor prokuratorski, a potem sędzia. Jednak już wtedy zdradzał zapędy polityczne, bo w 1984 r. wstąpił do satelickiego wobec PZRP Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Po 1989 r. płynnie przeszedł do PSL i poszedł w politykę na całego. Z ramienia ludowców był posłem, a także – z nadania swojej ówczesnej partii oraz, co dziś pewnie dlań wstydliwe, SLD – szefem Najwyższej Izby Kontroli. W końcu zbliżył się do PiS i z listy tego ugrupowania kolejną kadencję jest eurodeputowanym.

Równocześnie cały czas uprawia tzw. wyrazistą publicystykę. Nie wzbrania się w niej przed nader agresywnym, a często obraźliwym językiem, który nie przystoi nawet politykowi, a już na pewno prawnikowi. Głównym celem krytyki, a w zasadzie ataków, Wojciechowskiego jest obowiązujący w Polsce po 1989 r. system prawny i wymiar sprawiedliwości. Ostatnio na przykład europoseł nie zawahał się porównać sądy Rzeczpospolitej z „bolszewikami” oraz „oprawcami” z „obozów koncentracyjnych i łagrów”.

Teraz mgr prawa Janusz Wojciechowski zgłosił publicznie pomysł na rozwiązanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Oto sugeruje, by osoby nominowane na sędziów przez obecną większość parlamentarną i zaprzysiężone przez obecnego prezydenta spróbowały – wbrew prezesowi TK – zasiąść za trybunalskim stołem podczas najbliższego – kluczowego dla rozstrzygnięcia sprawy – posiedzenia. Jeśli prezes zaś powołując się na swoje uprawnienia, by zaprotestował, to policja mogłaby go… zatrzymać jako złapanego na gorącym uczynku przestępcę. Wojciechowski podpowiada nawet kwalifikację prawną: uniemożliwianie funkcjonariuszom publicznym wykonywania czynności.

Swoim postulatem przebił więc samego Jarosława Kaczyńskiego. Ten ograniczył się wszak „tylko” do nazwania prof. Rzeplińskiego rokoszaninem. Dla Wojciechowskiego obraźliwe słowa to już za mało – teraz wzywa po prostu do czynów.

Jeszcze niedawno można by to zbagatelizować jako przejaw, by tak rzec, umysłowej ekstrawagancji jednego z polityków. Po ostatnich wyczynach rządzącej ekipy – symbolizowanych chociażby sposobem forsowania ustaw w parlamencie – niczego już pewnym być nie można.

Zwłaszcza że Janusz Wojciechowski jest dziś jednym z filarów prawniczej myśli PiS – desygnowanym chociażby do realizacji wspomnianej i sztandarowej dla obecnej głowy państwa idei „Duda pomocy”, czyli działającego przy Kancelarii Prezydenta biuro bezpłatnych porad prawnych dla obywateli. Owszem, jakoś niespecjalnie słychać o efektach tej inicjatywy. Lecz może właśnie dlatego Janusz Wojciechowski postanowił wykazać się rewolucyjnym zapałem w rozwiązaniu równie ważnego przecież dla pryncypała problemu?

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną