Nawarzyli piwa, a teraz premier Szydło namawia opozycję, by poparła w UE pisowską wersję wydarzeń

Nieprzyzwoita propozycja
Kłopoty, w jakie popadł rząd premier Szydło na arenie europejskiej, szefowa rządu chce zwalić na barki opozycji.
Beata Szydło w Sejmie namawia opozycję, by poparła pisowską wersję wydarzeń
Kancelaria Prezesa RM

Beata Szydło w Sejmie namawia opozycję, by poparła pisowską wersję wydarzeń

Trudno uwierzyć, ale premier namawiała w Sejmie, by opozycja poparła w Parlamencie Europejskim pisowską wersję wydarzeń politycznych. Czyli aby sama sobie zaprzeczyła. Najpierw więc PiS nawarzyło piwa, a teraz mają je z nim wypić krytycy jego polityki. Prawdziwie nieprzyzwoita propozycja.

Kłopoty obecnego rządy są skutkiem jego polityki: demontażu podstaw demokracji konstytucyjnej i innych „dobrych zmian” zmieniających – z obejściem konstytucji – ustrój polityczny Polski. To z tego powodu opozycja sejmowa bije na alarm. Z tego powodu zaniepokojenie odbieranymi jako antydemokratyczne zmianami ustrojowymi w Polsce wyraża część polityków europejskich. Mają do tego prawo. Mają nawet obowiązek pytać, co się dzieje w polityce jednego z największych państw członkowskich UE.

Tak jak my w Polsce mamy prawo, a nawet obowiązek pytać, co dzieje się np. na Białorusi, w Rosji czy Ukrainie, albo co się dzieje na Wyspach Brytyjskich np. w kwestii zasiłków dla migrantów z UE.

Że w polskiej polityce dzieje się źle, widzą wszyscy prócz nowej władzy. W ciągu zaledwie kilku miesięcy od wygranej Andrzeja Dudy poparcie dla prezydenta i nowej władzy topnieje, rośnie zaś dla opozycji z Ryszardem Petru na czele. Nowa władza pootwierała fronty konfrontacji w kraju i w Europie. Magiczne zaklęcie, że doszła do władzy demokratycznie, nie może być usprawiedliwieniem działań niedemokratycznych.

Teraz rząd premier Szydło próbuje naprawiać swój wizerunek, wprzęgając do tego opozycję. Mam nadzieję, że się to jej nie uda. Tak jak krytyki rządu nie są „antypolskie”, tylko antypisowskie, podobnie sprawa i interesy PiS nie są wspólną sprawą Polaków. Szydło powtarza wielokrotnie, że demokracja w Polsce ma się dobrze, bo możliwe są demonstracje uliczne przeciwko jej rządowi i prezydentowi Dudzie.

Ale wolność demonstrowania to tylko jeden z elementów dobrze działającej demokracji. Innymi są niezależność mediów i władzy sądowniczej od rządu i możliwość kontroli działań rządu w świetle konstytucji. I tu demokracja w Polsce napotkała na trudności wskutek działań sejmowej większości i nowej władzy.

Wspólną sprawą Polaków nie jest obrona rządu pani Szydło przed uzasadnionymi krytykami. Wspólną sprawą Polaków jest uratowanie demokracji konstytucyjnej.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną