Kraj

System antysystemowców

Kukizowcy: skąd ta popularność?

Sami posłowie Kukiza sądzą, że popularność zawdzięczają wierności własnym postulatom z kampanii – Kukiz’15 nie jest partią i nie pobiera subwencji z budżetu. Sami posłowie Kukiza sądzą, że popularność zawdzięczają wierności własnym postulatom z kampanii – Kukiz’15 nie jest partią i nie pobiera subwencji z budżetu. Rafał Oleksiewicz / Reporter
Od jesiennych wyborów Kukiz ’15 nie tylko się nie rozpadł, lecz nawet trochę urósł w sondażach. Skąd ten sukces?
Sondaże pokazują, że odkąd zaostrzył się konflikt o Trybunał Konstytucyjny, kukizowcy jako jedyni zyskują poparcie.Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta Sondaże pokazują, że odkąd zaostrzył się konflikt o Trybunał Konstytucyjny, kukizowcy jako jedyni zyskują poparcie.

W dwóch marcowych badaniach ugrupowanie Pawła Kukiza wyraźnie przekroczyło 10 proc. poparcia (14 proc. w TNS Polska dla „Gazety Wyborczej”, 12 proc. w CBOS) i z wolna dogania Nowoczesną i zwłaszcza Platformę, zostawiając w tyle PSL, KORWiN i partie lewicowe. Utrzymuje ponadprzeciętnie wysokie poparcie wśród najmłodszych wyborców – w wieku 18–24 lata oraz tych nieco starszych, do 35. roku życia. I choć w wielu kwestiach kukizowcy głoszą poglądy radykalne (atakują np. rząd za zbyt miękką politykę wobec uchodźców), to mają wyższe poparcie w elektoracie centrowym niż prawicowym.

Ugrupowanie Pawła Kukiza nie pobiera subwencji, więc nie stać go na zlecenie badań, które dokładnie pokazałyby strukturę elektoratu. Jego posłowie uważają, że takie wydatki są zbędne. – Całe szczęście, że nie robimy badań, bo zawsze wtedy może pojawić się pokusa podążania za słupkami poparcia, a wtedy zatraci się tożsamość klubu – sądzi Piotr Apel.

Rafał Wójcikowski uważa, że ruch zyskał trochę wyborców prawicowych i centrowych, ale stracił lewicowych. Posłowie sądzą też, że rośnie dla nich poparcie w środowiskach rolniczych, zwłaszcza wśród dużych właścicieli ziemskich, oraz że mają wyborców w małych miasteczkach. Zwracają też uwagę na to, że są antyestablishmentowi i krytyczni wobec dorobku Polski po 1989 r., dlatego mogą cieszyć się poparciem tych, którzy czują się pokrzywdzeni przez transformację.

Polityka 15.2016 (3054) z dnia 05.04.2016; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "System antysystemowców"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019