Wiara w zamach w Smoleńsku, która początkowo wydawała się szaleństwem garstki radykałów, staje się, przez dojście PiS do władzy, religią państwową.
Prof. Paweł Artymowicz, fizyk, o wątpliwościach wokół katastrofy smoleńskiej, których nie ma.
Rodzice ruszyli w piątek po 500 zł. Ich tropem do punktów przyjmowania wniosków udali się z ulotkami politycy PiS. Przez trzy miesiące będą utrwalać w wyborcach wiedzę, komu zawdzięczają pieniądze.
W ledwie tygodniowym odstępie przypadają rocznice śmierci dwóch znaczących postaci naszej historii, a dla środowisk prawicowych osób najważniejszych: Jana Pawła II i Lecha Kaczyńskiego.
Implementacja – to określenie zrobiło w ostatnich dniach wielką karierę i należy założyć, że w przyszłości zrobi jeszcze większą.
Czy Kamiński i funkcjonariusze istotnie łamali prawo? Tego się już nie dowiemy.
Dlaczego tak wiele osób tak bardzo wierzy w talenty, umiejętności, wiedzę, siłę moralną i osobiste przymioty, słowem – w nadzwyczajność Jarosława Kaczyńskiego?
Od jesiennych wyborów Kukiz ’15 nie tylko się nie rozpadł, lecz nawet trochę urósł w sondażach. Skąd ten sukces?
Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP, o budowaniu i burzeniu, nienawiści i histerii oraz o pisowskiej wizji demokracji.
Antoni Macierewicz mijał się z prawdą, mówiąc o tym, że na jesieni polska armia była nieprzygotowana do obrony, ale już się to zmieniło. Nie zmieniło się.
Dr n. med. Marcin Walter o granicach uporczywej terapii i śmierci, która może być wybawieniem.
Ogłoszenie na jednym z portali brzmiało: zatrudnię do pisania postów politycznych.
Dr Mateusz Szpytma, współtwórca i dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, o polskiej dumie, ukrywanym wstydzie i prawdziwym bohaterstwie.
Magdalena Zmitrowicz pięć miesięcy niesłusznie przesiedziała w więzieniu. A teraz pozwała sąd do sądu o wyrok w sprawie, której właściwie nie było.
Dzień, w którym Kinga zdecydowała, że się poddaje i porzuca swoje dzieci, poprzedziło 25 lat zmagań z losem. Po drodze była matka, która ją zostawiła, mężczyźni, którzy ją bili. I ten, którego ona zabiła.
Koncerny motoryzacyjne próbują znaleźć odpowiedź na pytanie: jakie samochody będą potrzebne za 15–20 lat? Smartfony na kołach dla młodych czy auta-roboty dla emerytów?
Odszedł Anthony Atkinson. Pionier ekonomii, mentor współczesnych naukowców.
Polscy kierowcy mają ciężkie życie nie tylko w Rosji, a naszą żywność prześladują Czesi. Wolny rynek nie jest wolny od kłopotów.
Wizja polityki zagranicznej Donalda Trumpa jako prezydenta jest taka jak on sam – narcystyczna, nieprzewidywalna i przede wszystkim niebezpieczna dla świata.
Dla Rosjanek praca może być tylko dodatkiem do życia rodzinnego lub złem koniecznym w tych przypadkach, gdy pensja męża jest za niska.
Grecja, Dania, teraz Holandia, niedługo Węgry i Wielka Brytania – przez Europę przetacza się festiwal referendów, które zagrażają demokracji.
Sven Mary, znany też jako mecenas łotrów, będzie bronił jedynego schwytanego organizatora listopadowych zamachów w Paryżu. A przy okazji oskarży Belgię.
Aleksander Bobkowski był dla Zakopanego tym, kim Eugeniusz Kwiatkowski dla Gdyni. Dzieło jego życia – kolejka linowa na Kasprowy Wierch – obchodzi jubileusz 80-lecia w atmosferze równie nerwowej, jak w chwili powstania.
Rzym od początków swojego istnienia musiał mierzyć się z fundamentalnym pytaniem: czy otwarcie na cudzoziemców o najróżniejszym pochodzeniu, religii i kulturze wzmocni czy osłabi państwo?
Do 2050 r. liczba ludności na świecie ma sięgnąć 9–10 mld. Produkcja żywności musiałaby wzrosnąć niemal dwukrotnie, by starczyło jej dla wszystkich.
Rozmowa z dr. Wojciechem Kuleszą, psychologiem, jednym z dotychczasowych laureatów Nagród Naukowych – stypendystą POLITYKI.
Ponad 4 mln osób choruje w Polsce na nerki, choć wiele z nich o tym nie wie. A wystarczy proste badanie.
Nie tylko my mamy kłopoty z zaakceptowaniem trudnej prawdy o sobie.
Na niekorzyść filmu i głównej bohaterki przemawia cały współczesny kontekst wojen etnicznych w tym regionie.
Aktorzy w idealnym zgraniu krążą pomiędzy stronami sceny, wypowiadając swoje kwestie w zaprogramowanym rytmie. Do formy nie dorasta, niestety, treść.
W tej dezynwolturze i swobodnym przekraczaniu środowiskowych zasad może tkwić pomysł na sukces.
Konwent przyciąga setkami godzin prelekcji i paneli dyskusyjnych, zgrupowanych w blokach: Literackim, Naukowym, Filmowo-Serialowym, Gier Elektronicznych czy Gier Bitewnych.
Autobiografię Kim Gordon otwiera wspomnieniem ostatniego koncertu legendarnej kapeli Sonic Youth.
Internet, wirtualna rzeczywistość, nie zawsze jest pułapką, czasem bywa azylem.
Autor poświęcił tej książce cztery lata życia. Widać to w każdym rozdziale.
Nie ma tu kokietowania gościnnymi występami współcześnie lansowanych gwiazd. Jest muzyka przez duże M. Ponadpokoleniowa i niezależna od mody.
Płyta wydaje się ciekawą propozycją, ukazującą, jak łączyć tradycję z energią i upodobaniami młodego pokolenia.
Powstała płyta ciekawie niejednorodna, trochę patchworkowa, ale też osobliwie spójna, jak współczesna Afryka.
Na nudę miejsca brak. No i niespecjalnie widzę możliwość, by to wszystko objąć jakąś jedną etykietką.
Autor nie oddala się od bezpiecznej bankietowej konwencji.
Mariah Carey, specjalistka od melizmatów, wysokiego C i numerów jeden na listach przebojów, wystąpiła w Polsce. Co trzeba wiedzieć, żeby wyjrzeć poza ten stereotyp rekordzistki?
Na obchodach milenijnych w 1966 r. zaciążyła wojna komunistów z Kościołem katolickim. 1050. rocznicę chrztu Polski świętujemy w przymierzu władzy z hierarchami. Co nie musi przełożyć się na lepszą jakość.
Rozmowa z dokumentalistą i operatorem Wojciechem Staroniem o filmie jako podróży i podróży jako lekcji.
Reportaż w krajach Ameryki Łacińskiej ma tradycję sięgającą XVI w., ale to dziś przeżywa nienotowany wcześniej boom. Dzięki pokoleniu wychowanemu na książkach Márqueza i Kapuścińskiego.
Powiedział kiedyś: „Nawet jeśli mówię o czymś zupełnie innym, mówię o Auschwitz”, i była w tym jakaś głęboka prawda o literaturze drugiej połowy minionego, upiornego stulecia.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
40 lat temu Jerzy Pawłowski, szablista wszech czasów, został skazany za szpiegostwo na rzecz CIA. Dla jego rodziny ta sprawa żyje do dziś.
Co Polacy sprzedają w internecie? Tabletki poronne, psa, towarzystwo na studniówkę. Jak? Świetnie, może nawet najlepiej na świecie.
„Powołuję do życia to, co niewyobrażalne i co się nikomu nie śniło” – brzmiało motto zmarłej w zeszłym tygodniu Zahy Hadid, najważniejszej architektki czasu globalizacji.
Ryszard Petru dojrzał światełko w tunelu, w jaki Jarosław Kaczyński wpuścił opozycję.
Przepraszam, ale muszę wrócić do opony.
Jacek Cygan (co Cygan, to Cygan) ma dar zaskakiwania nas z dnia na dzień.
Ze względu na czekający nas szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży mocno przyspieszył wybór kandydata na komendanta głównego policji.
Mija pierwsza miesięcznica incydentu na autostradzie A4, w którym o mało co nie poległ prezydent A. Duda.
Sztuka to najlepsza rzecz, jaka artystę naiwnego może spotkać w życiu.