Pisanie politycznych postów za pieniądze: chętnych nie brakuje

Troll na zleceniu
Ogłoszenie na jednym z portali brzmiało: zatrudnię do pisania postów politycznych.
Biura prasowe czy stratedzy partyjni nie zatrudniają komentatorów. Korzystają z pośrednictwa agencji reklamowych.
Alamy/BEW

Biura prasowe czy stratedzy partyjni nie zatrudniają komentatorów. Korzystają z pośrednictwa agencji reklamowych.

Po ostatnich wyborach prezydenckich termin „hejting polityczny” zaczął być utożsamiany jeśli nie z zawodem, to przynajmniej z intratnym zajęciem.
norsob/PantherMedia

Po ostatnich wyborach prezydenckich termin „hejting polityczny” zaczął być utożsamiany jeśli nie z zawodem, to przynajmniej z intratnym zajęciem.

audio

AudioPolityka Agnieszka Żądło - Troll na zleceniu

Miał być to ktoś kreatywny, lekko piszący i bez żadnych zahamowań – wyraźnie zaznaczano. Zakres obowiązków: dotyczące polityki komentarze pod artykułami, posty w serwisach społecznościowych, na forach internetowych, na blogach, w grupach dyskusyjnych. Stawka za jeden post polityczny od kilkudziesięciu groszy do nawet kilku złotych za posty udostępniane potem przez innych.

W tydzień przyszło 40 zgłoszeń: studenci dziennikarstwa, dziennikarze (w tym z TVN24, śląskiej i podhalańskiej prasy, z różnych mniejszych portali), copywriterzy z agencji reklamowych, freelancerzy, ale także judaistka, handlowiec, sekretarka, hostessa, student zarządzania oświatą i sprzedawca w salonie odzieżowym oraz order picker (tak określił swoją aktualną pracę Polak z Holandii).

Sztuka języka

Aleksandra, rocznik 1993, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pochodzi z niewielkiego miasta, ma kilkumiesięczną córkę ze swoim partnerem. Pisze, że od dawna szuka tego typu zajęcia. Jest bardzo zainteresowana polityką (tu stawia wykrzyknik), a szczególnie produkowaniem treści politycznych. Uważa, że działania obecnego rządu cofają nas o dwie dekady. Umie zachować dyskrecję, a co najważniejsze ma 3-letnie doświadczenie w tworzeniu różnego rodzaju postów i wypowiedzi na zamówienie, właściwie na każdy temat. Pisze mniej więcej 6 tys. znaków na godzinę, robi to szybko i bezbłędnie. Może się też pochwalić, że jako autorka szczególnie zjadliwych komentarzy została zablokowana przez samą posłankę Pawłowicz.

Krystyna, copywriterka z Warszawy po polonistyce, też ma już doświadczenie. Tworzy teksty z hasłami kluczowymi pod wyszukiwarki, czyli treści, które mają się dobrze pozycjonować (wyskakiwać na pierwszych miejscach) w internecie. Zaczynała od średnich stawek: 10–15 zł za 1 tys. znaków artykułu, ale wie, że w branży są tacy, co zrobią to za złotówkę. Jednak ponieważ ma doświadczenie oraz stałych klientów, w tym głównie agencje reklamowe, jej wynagrodzenie zaczyna się od 50 zł za tekst sponsorowany i takich kwot oczekuje. Treść jest jej obojętna. I tak pisze już o modzie, urodzie, architekturze, sporcie, ogrodnictwie, więc może być i o politykach. Zaznacza jedynie, że nie zgadza się na szykanowanie religii. Nie napisze na przykład, że jeśli ktoś jest katolikiem, to jest nienormalny. Choć nie miałaby problemu, żeby napisać źle o księżach, którzy dopuszczają się pedofilii.

Krzysztof ze Śląska, lat 29, od kilku lat pracujący na Wyspach, przekonuje, że „mnogość językowych rejestrów, z którymi się zetknąłem (literatura »wysoka«, plebejska i popularna, dialekty, socjolekty i gwary, mowa potoczna i wulgaryzmy...), stylistyczna rozpiętość tekstów, z którymi miałem okazję obcować, ich zróżnicowanie formalne i tematyczne” – wszystko to pozwoliło mu uzyskać pewien rodzaj wyższej werbalnej świadomości, „pewien stan wyczulenia czy wręcz przeczulenia na punkcie języka”, co – jak mniema – „w tego rodzaju pracy jest nie tyle przydatne, ile nieodzowne”. Dodaje, że spod jego pióra wyszło wiele tekstów oraz publikacji: referaty wygłaszane na konferencjach w różnych ośrodkach naukowych Polski, liczne eseje, felietony, artykuły w prasie lokalnej, próby literackie – jego proza znalazła się w ścisłym finale ogólnopolskiego konkursu „Literacki Debiut Roku”, zostawiając w pokonanym polu jakieś 500 pozycji. Dziś książka ta jest dostępna w księgarniach całej Polski, ale z czegoś trzeba żyć, a to byłaby praca pozwalająca nie wychodzić z domu.

Ljubzki 1959 żadnych informacji o sobie nie chce podać. Reklamuje się, że „wyżywka polityczna jest jedną z jego ulubionych form spędzania wolnego czasu przed laptopem”. I tak przesiaduje na wielu forach, więc chętnie przy tym zarobi, „korzystając ze swojej wiedzy politycznej, społecznej i kreatywnego ubierania w słówka”. Jako jeden z nielicznych ma pytanie, o którą partię chodzi. Kandydatom w większości było to obojętne.

Duda czuje sławę

Wszyscy chętnie przejdą do drugiego etapu, czyli napisania zjadliwego komentarza na próbę. Pierwsza przesyła Aleksandra. Artykuł na Onecie „Z mediów do polityki” skomentowałaby tak: „Dziennikarze najpierw nazywają siebie niezależnymi, a następnie sieją propagandę. Może wcześniej ich teksty też były opłacane? Ale nie ma się co dziwić. Tak właśnie wygląda DOBRA ZMIANA!”. Pod tekstem „Kinga Duda nie chce już do schronu” napisałaby: „Agata Duda już poczuła zapach sławy! Nie wiem, czy słyszeliście, że ojczysty kraj Dudowej to Izrael”. Za to na temat ośrodka dla uchodźców (tekst w „Tygodniku Ciechanowskim”) proponuje dla odmiany próbkę w tonie bliskim aktualnej władzy: „Super! Zaprośmy ich wszystkich! Pierwsze incydenty z ich udziałem już za nami, tylko czekać na więcej. Każdy muzułmanin jest taki sam, a niedługo prawo szariatu będzie polskim prawem. Poczekajmy aż rozłożą swoje dywaniki w naszych kościołach!”.

Krzysztof z Wysp do podpisywania tych tekstów wybiera sobie pseudonim wiertarkanawiatr. Nadmienia, że wolałby komentować z prawej strony sceny politycznej, i tak też teraz zrobi na próbę. Pod artykułem na Onecie „Wałęsa opuścił boisko bocznym wyjściem” napisałby: „Z Wałęsą jest trochę jak z Clintonem, który palił trawę, ale się nie zaciągał. Wałęsa podobnie. Z jego dość enigmatycznego i dynamicznie ewoluującego dyskursu wynika, że coś tam może podpisał – kontrwywiadowi, NASA, ONZ, Green Peace itd. Mniejsza o to. W każdym razie, jak podpisywał, to długopisem wcale nie dociskał do kartki. Tylko tak ledwo, ledwo muskał fakturę papieru. Jeśli donosił, to tylko trochę i bardzo krótko, bo tylko przez sześć lat”. A do tekstu „Potrzebujemy dwóch kadencji, aby zmienić Polskę”, proponuje komentarz: „Może Jarosław Kaczyński jest oderwany od rzeczywistości, ale na moje oko jest to mąż stanu, na miarę której w Polsce nie było od bardzo dawna. Ufam jak żadnemu politykowi od wielu lat. Ufam w jego wiedzę, kompetencję i szczerość intencji. W gruncie rzeczy nie chodzi nawet o politykę, prawicę, tradycję, konstytucję… Ja ufam w sensie tak czysto ludzkim…”.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną