„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Film

Turecka „Ida”

Recenzja filmu: „Mustang”, reż. Deniz Gamze Ergüven

Doğa Zeynep Doğuşlu, Güneş Şensoy, İlayda Akdoğan, Elit İşcan i Tuğba Sunguroğlu
w tureckim dramacie nominowanym do Oscara Doğa Zeynep Doğuşlu, Güneş Şensoy, İlayda Akdoğan, Elit İşcan i Tuğba Sunguroğlu w tureckim dramacie nominowanym do Oscara Gutek Film
Nie tylko my mamy kłopoty z zaakceptowaniem trudnej prawdy o sobie.

Urodzona w Ankarze, wychowana we Francji, aktorka i reżyserka Deniz Gamze Ergüven z dnia na dzień stała się gwiazdą europejskiego kina. Wszystko za sprawą jej niezwykłego debiutu reżyserskiego „Mustang”, który zebrał świetne opinie na festiwalu w Cannes, a później był chwalony i szeroko komentowany m.in. w Toronto, Karlowych Warach, doczekując się nominacji do Oscara w kategorii nieanglojęzycznej. To chwytający za serce delikatny dramat psychologiczny o pięciu nastoletnich siostrach buntujących się przeciwko konserwatywno-patriarchalnej tradycji rodzinnej. Gorzki portret dewocji, nietolerancji, podwójnych standardów, zacofania panującego na tureckiej prowincji, ale nie tylko tam. Wymowa filmu jest uniwersalna, humanistyczna, wyrażająca tęsknotę za swobodą i niezależnością właściwie w każdej kulturze. Za skandal zostają uznane niewinne zabawy klasowe nad morzem po zakończeniu roku szkolnego. Dziewczyny surowo wychowywane przez babcię i wujka (rodzice nie żyją) są oskarżone o fizyczny kontakt z chłopcami, poddane upokarzającym badaniom orzekającym stan ich dziewictwa, zamknięte na klucz, a następnie szybko i bez pytania o zgodę wydane za mąż. Ergüven wyjątkowo umiejętnie tworzy zmysłowe obrazy siostrzanych więzi oraz całej gamy fizycznych i emocjonalnych doznań bohaterek, przeciwstawiając im atmosferę napięcia czy wręcz seksualnej paranoi starszego pokolenia, mentalnie żyjącego jakby w innej epoce.

„Mustanga” zrealizowano za pieniądze francuskie. Prawdziwym skandalem wydaje się reakcja strony tureckiej. Za to, że porusza m.in. zakazany temat molestowania seksualnego w rodzinie, reżyserkę (córkę dyplomatów) oficjalnie uznano za obcą, a jej dzieło – za tendencyjne i plamiące dobre imię kraju. Nie tylko my mamy kłopoty z zaakceptowaniem trudnej prawdy o sobie.

Mustang, reż. Deniz Gamze Ergüven, prod. Francja, Niemcy, Turcja, Katar, 97 min

Polityka 15.2016 (3054) z dnia 05.04.2016; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Turecka „Ida”"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Życie usłane Lotosem. Sprawdzamy, ile ludzie bliscy Obajtkowi zarabiają w norweskiej spółce Orlenu

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki
03.06.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną