„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Referendalia

W Europie zaczął się sezon na referenda

Pod holenderską ambasadą w Kijowie Ukraińcy namawiają Holendrów, by nie słuchali rosyjskiej propagandy i nie głosowali przeciw Ukrainie. Pod holenderską ambasadą w Kijowie Ukraińcy namawiają Holendrów, by nie słuchali rosyjskiej propagandy i nie głosowali przeciw Ukrainie. Vitaliy Nosach / EAST NEWS
Grecja, Dania, teraz Holandia, niedługo Węgry i Wielka Brytania – przez Europę przetacza się festiwal referendów, które zagrażają demokracji.
Referendum w sprawie wyjścia Grecji ze strefy Euro, czerwiec 2015 r.Kamila Zarembska/Tygodnik Powszechny/Forum Referendum w sprawie wyjścia Grecji ze strefy Euro, czerwiec 2015 r.

Los kilku XVII-wiecznych obrazów mógł zaważyć na wyniku holenderskiego referendum z 6 kwietnia. 11 lat temu straciło je Muzeum Zachodniej Fryzji w Hoorn. Nie chodzi o żadne arcydzieła, ale malowidła stały się sławne, gdy padły łupem najbardziej bodaj zuchwałej kradzieży w historii współczesnej Holandii. 24 obrazy zniknęły na 10 lat. Dopiero w ubiegłym roku odnalazły się w Donbasie, w opuszczonej willi prorosyjskiego oligarchy, który uciekł przed frontem. Odkryli je żołnierze jednego z ochotniczych oddziałów ukraińskich.

Polityka 15.2016 (3054) z dnia 05.04.2016; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Referendalia"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021