Świat

Referendalia

W Europie zaczął się sezon na referenda

Pod holenderską ambasadą w Kijowie Ukraińcy namawiają Holendrów, by nie słuchali rosyjskiej propagandy i nie głosowali przeciw Ukrainie. Pod holenderską ambasadą w Kijowie Ukraińcy namawiają Holendrów, by nie słuchali rosyjskiej propagandy i nie głosowali przeciw Ukrainie. Vitaliy Nosach / EAST NEWS
Grecja, Dania, teraz Holandia, niedługo Węgry i Wielka Brytania – przez Europę przetacza się festiwal referendów, które zagrażają demokracji.
Referendum w sprawie wyjścia Grecji ze strefy Euro, czerwiec 2015 r.Kamila Zarembska/Tygodnik Powszechny/Forum Referendum w sprawie wyjścia Grecji ze strefy Euro, czerwiec 2015 r.

Los kilku XVII-wiecznych obrazów mógł zaważyć na wyniku holenderskiego referendum z 6 kwietnia. 11 lat temu straciło je Muzeum Zachodniej Fryzji w Hoorn. Nie chodzi o żadne arcydzieła, ale malowidła stały się sławne, gdy padły łupem najbardziej bodaj zuchwałej kradzieży w historii współczesnej Holandii. 24 obrazy zniknęły na 10 lat. Dopiero w ubiegłym roku odnalazły się w Donbasie, w opuszczonej willi prorosyjskiego oligarchy, który uciekł przed frontem. Odkryli je żołnierze jednego z ochotniczych oddziałów ukraińskich.

Polityka 15.2016 (3054) z dnia 05.04.2016; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Referendalia"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Trujące odpady po zakładach

Ludzie piją skażoną wodę, budują domy na zatrutej ziemi, ale odpowiedzialnych za środowisko urzędników niewiele to obchodzi.

Ryszarda Socha
28.02.2021