Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Referendalia

W Europie zaczął się sezon na referenda

Pod holenderską ambasadą w Kijowie Ukraińcy namawiają Holendrów, by nie słuchali rosyjskiej propagandy i nie głosowali przeciw Ukrainie. Pod holenderską ambasadą w Kijowie Ukraińcy namawiają Holendrów, by nie słuchali rosyjskiej propagandy i nie głosowali przeciw Ukrainie. Vitaliy Nosach / EAST NEWS
Grecja, Dania, teraz Holandia, niedługo Węgry i Wielka Brytania – przez Europę przetacza się festiwal referendów, które zagrażają demokracji.
Referendum w sprawie wyjścia Grecji ze strefy Euro, czerwiec 2015 r.Kamila Zarembska/Tygodnik Powszechny/Forum Referendum w sprawie wyjścia Grecji ze strefy Euro, czerwiec 2015 r.

Los kilku XVII-wiecznych obrazów mógł zaważyć na wyniku holenderskiego referendum z 6 kwietnia. 11 lat temu straciło je Muzeum Zachodniej Fryzji w Hoorn. Nie chodzi o żadne arcydzieła, ale malowidła stały się sławne, gdy padły łupem najbardziej bodaj zuchwałej kradzieży w historii współczesnej Holandii. 24 obrazy zniknęły na 10 lat. Dopiero w ubiegłym roku odnalazły się w Donbasie, w opuszczonej willi prorosyjskiego oligarchy, który uciekł przed frontem. Odkryli je żołnierze jednego z ochotniczych oddziałów ukraińskich.

Polityka 15.2016 (3054) z dnia 05.04.2016; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Referendalia"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >