Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jarosław Szymczyk nowym Komendantem Głównym Policji. Będzie chłopcem na posyłki?

MSWiA / Flickr CC by 2.0
Policja potrzebuje na ten czas twardego, apolitycznego gliniarza. Odważnego partnera – nie tylko dla swojego bezpośredniego przełożonego w MSWiA, ale także ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Mianowanie nadinspektora Jarosława Szymczyka na komendanta głównego policji może – w moim przekonaniu – być pierwszą dobrą zmianą tego rządu. Oczywiście, dobrą zmianą był też jego poprzednik, insp. Zbigniew Maj, który grzał to i tak gorące miejsce przez dwa miesiące z lekkim naddatkiem. Rząd i jego ministrowie mieli rzecz jasna dobre chęci, ale nimi wybrukowane wiadomo co.

Generałowi Szymczykowi (policyjny nadinspektor to odpowiednik generała brygady w wojsku) daję więcej czasu. Choć minister Mariusz Błaszczak rekomendował go jako „oficera bez obciążeń politycznych”, to jednak jakiś cień nad nim i nad innymi policyjnymi szarżami zwiewnie się unosi. Właśnie: generał! Coś tu nie gra. Bo jak to jest, że na co dzień w swoim gronie wolą być, niczym za komuny, generałami, pułkownikami… kapitanami, a nie inspektorami? Nawet z tak pożądanym zazwyczaj dodatkiem „nad”?

Ale wracajmy do generała Szymczyka – od dzisiaj szefa polskiej policji. Zaczął w listopadzie 1990 r. w Gliwicach służbę w prewencji, czyli od policyjnego krawężnika. Niedawno losu „krawężników” posmakowali wyżsi oficerowie z policyjnego Biura Spraw Wewnętrznych. Ciekawe, co nowy komendant myśli o takich awansach w dół?

Policjanci, jak żołnierze, noszą w tornistrach swoje buławy. Niekiedy marzenia, jak w przypadku twardego gliniarza Szymczyka, spełniają się. Twardy glina – tak się o nim mówiło w Katowicach. Bezwzględnie bronił policjantów, którzy w swojej policyjnej robocie podpadli politykom czy innym wpływowym nieraz działaczom. Bezwzględnie tępił wszystkich, którzy ważyli się honor munduru splamić. Tak mówi się o nim na śląskim mieście.

Nie wiem, jaką opinię zostawił po sobie jako komendant policji podkarpackiej (Rzeszów) i świętokrzyskiej (Kielce). Widać nie najgorszą, bo Kielce, Rzeszów i Katowice zaliczane są do garnizonów w dowodzeniu najtrudniejszych. Byłoby głośno, gdyby coś poszło nie tak. Do tego Śląska Komenda Wojewódzka Policji to największa policyjna firma w kraju.

Generał Szymczyk to również doktor nauk filologicznych. Humanista – co zasługuje na dodatkowy aplauz. Po skończeniu Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego – uzyskał tytuł doktora na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Promotorem obrony była prof. Jadwiga Stawnicka, naukowiec Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich, a tytuł pracy: „Modalność deontyczna w policyjnych aktach prawnych” – zmusił mnie do poszerzenia wiedzy o to pojęcie. O co chodzi? Modalność deontyczna, czyli normatywna, to kategoria nauki, której znajomość ułatwia poruszanie się w skomplikowanym gąszczu języka prawniczego i czytania akt prawnych ze zrozumieniem. Mowa o wiedzy językowej w ścisłym tego słowa znaczeniu, a także w znaczeniu logiki języka prawniczego – ogólnie rzecz biorąc – o wiedzy interdyscyplinarnej, o której posiadanie powinien zabiegać każdy szanujący się policyjny stróż porządku w kraju.

Po dwóch miesiącach wakatu, po nominacji na głównego policjanta osoby będącej być może na bakier z literą prawa – mamy nowego szefa polskiej policji. Nadchodzą trudne czasy, bo i szczyt NATO w Warszawie i pielgrzymka papieża i Światowe Dni Młodzieży. I w ogóle…

Policja potrzebuje na ten czas twardego, apolitycznego gliniarza. Odważnego partnera – nie tylko dla swojego bezpośredniego przełożonego w MSWiA, ale także ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Odważnego.

Słyszę w Katowicach, że generał Szymczyk chłopcem na posyłki nie będzie. Wierzę więc w policyjną dobrą zmianę, bo w coś trzeba przecież wierzyć. Szef policji to wszak nie przysłowiowa „pierwsza jaskółka” – wiosna i tak rozsiadła się już na dobre i szczebiocze pełną gębą.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną