„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego numeru POLITYKI Okładka najnowszego numeru POLITYKI Polityka
Obudziliśmy się po Brexicie w trochę innym świecie, nie wiadomo jeszcze jakim.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Obudziliśmy się po Brexicie w trochę innym świecie, nie wiadomo jeszcze jakim. Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej niesie skutki wykraczające daleko poza sprawy tylko ich kraju.

Ma znaczenie dla całego kontynentu, Unii Europejskiej, w tym Polski, ale też dla globalnego układu sił na świecie, dla ekonomii, paktu NATO, relacji z Rosją, pozycji Niemiec itd.

Pojawiły się pytania zasadnicze: jaka jest przyszłość zjednoczonej Europy, czy za Wielką Brytanią pójdą inne narody i państwa, dlaczego Unia, która przyniosła dekady spokoju, pokoju i dobrobytu, nagle przeżywa tak głęboki kryzys? Co, komu i dlaczego przestało się w niej podobać? Jak w tej sytuacji powinien zachować się polski rząd?

Na te i wiele innych pytań starają się odpowiedzieć rozmówcy POLITYKI, z którymi wywiady znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu naszego tygodnika. Norman Davies, historyk, chyba najbardziej „polski” Brytyjczyk, tłumaczy, co się takiego stało w Zjednoczonym Królestwie, co spowodowało, że miliony obywateli tego kraju postanowiło powiedzieć Unii „bye”. Czy teraz tego nie żałują, czy podjęli decyzję w pełni świadomie i odpowiedzialnie?

Janusz Lewandowski z kolei, były komisarz Unii Europejskiej, mówi o tym, co Brexit oznacza dla UE, w jaki sposób nastąpi rozwód, kto poniesie największe koszty. I wreszcie Radosław Sikorski, były szef MSZ: o tym, jaki polityczny wybór – w kontekście Brexitu – stoi przed Jarosławem Kaczyńskim – czy szef PiS i jego de facto rząd będą chcieli dołączyć do decyzyjnego centrum Unii, czy tez zdecydują się na dalszą izolację i kontestację.

Polecam też dogłębną analizę Brexitu autorstwa Łukasza Wójcika oraz komentarz redaktora naczelnego Jerzego Baczyńskiego pod nieco przekornym tytułem „Koniec świata i co dalej”.

Co jeszcze? Adam Szostkiewicz zastanawia się, skąd się biorą w ostatnich czasach w różnych społeczeństwach ciągoty do militariów i podgrzewania mitu wojny jako honorowego starcia prawdziwych mężczyzn, na zasadzie „jak to na wojence ładnie”. Adam Grzeszak natomiast opisuje polskie „państwo strachu”, czyli jak PiS zastawia liczne pułapki na przedsiębiorców i biznesmenów, w które mają wpaść ci nieposłuszni i nieprawomyślni.

Nie brak również propozycji o tematyce społecznej: o trudnych już dzisiaj powrotach do kraju Polaków z Wysp Brytyjskich, a takich „powracających” może być wkrótce znacznie więcej; o tym, jak rząd wyobraża sobie walkę z pedofilami; o tym, że w branży pielęgniarskiej nadal wrze, oraz o kobiecie, która próbuje wygrać ze znanym klubem żużlowym. I jeszcze o interesie, jaki robią całodobowe sklepy z alkoholem, a także o powracającym i wstrzymywanym pomyśle przekopania Mierzei Wiślanej.

To tylko wycinek naszych propozycji z najnowszego numeru POLITYKI. Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów, w tym bardzo ciekawego tekstu o nieoczekiwanych skutkach korzystania z nawigacji GPS (temat skądinąd bardzo wakacyjny). Polecam też zakup POLITYKI z kolejną powieścią z kryminalnej serii skandynawskiej, którą zaplanowaliśmy na letnie miesiące.

Życzę zatem miłego czytania i udanych urlopów!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną