Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego numeru POLITYKI Okładka najnowszego numeru POLITYKI Polityka
Obudziliśmy się po Brexicie w trochę innym świecie, nie wiadomo jeszcze jakim.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Obudziliśmy się po Brexicie w trochę innym świecie, nie wiadomo jeszcze jakim. Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej niesie skutki wykraczające daleko poza sprawy tylko ich kraju.

Ma znaczenie dla całego kontynentu, Unii Europejskiej, w tym Polski, ale też dla globalnego układu sił na świecie, dla ekonomii, paktu NATO, relacji z Rosją, pozycji Niemiec itd.

Pojawiły się pytania zasadnicze: jaka jest przyszłość zjednoczonej Europy, czy za Wielką Brytanią pójdą inne narody i państwa, dlaczego Unia, która przyniosła dekady spokoju, pokoju i dobrobytu, nagle przeżywa tak głęboki kryzys? Co, komu i dlaczego przestało się w niej podobać? Jak w tej sytuacji powinien zachować się polski rząd?

Na te i wiele innych pytań starają się odpowiedzieć rozmówcy POLITYKI, z którymi wywiady znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu naszego tygodnika. Norman Davies, historyk, chyba najbardziej „polski” Brytyjczyk, tłumaczy, co się takiego stało w Zjednoczonym Królestwie, co spowodowało, że miliony obywateli tego kraju postanowiło powiedzieć Unii „bye”. Czy teraz tego nie żałują, czy podjęli decyzję w pełni świadomie i odpowiedzialnie?

Janusz Lewandowski z kolei, były komisarz Unii Europejskiej, mówi o tym, co Brexit oznacza dla UE, w jaki sposób nastąpi rozwód, kto poniesie największe koszty. I wreszcie Radosław Sikorski, były szef MSZ: o tym, jaki polityczny wybór – w kontekście Brexitu – stoi przed Jarosławem Kaczyńskim – czy szef PiS i jego de facto rząd będą chcieli dołączyć do decyzyjnego centrum Unii, czy tez zdecydują się na dalszą izolację i kontestację.

Polecam też dogłębną analizę Brexitu autorstwa Łukasza Wójcika oraz komentarz redaktora naczelnego Jerzego Baczyńskiego pod nieco przekornym tytułem „Koniec świata i co dalej”.

Co jeszcze? Adam Szostkiewicz zastanawia się, skąd się biorą w ostatnich czasach w różnych społeczeństwach ciągoty do militariów i podgrzewania mitu wojny jako honorowego starcia prawdziwych mężczyzn, na zasadzie „jak to na wojence ładnie”. Adam Grzeszak natomiast opisuje polskie „państwo strachu”, czyli jak PiS zastawia liczne pułapki na przedsiębiorców i biznesmenów, w które mają wpaść ci nieposłuszni i nieprawomyślni.

Nie brak również propozycji o tematyce społecznej: o trudnych już dzisiaj powrotach do kraju Polaków z Wysp Brytyjskich, a takich „powracających” może być wkrótce znacznie więcej; o tym, jak rząd wyobraża sobie walkę z pedofilami; o tym, że w branży pielęgniarskiej nadal wrze, oraz o kobiecie, która próbuje wygrać ze znanym klubem żużlowym. I jeszcze o interesie, jaki robią całodobowe sklepy z alkoholem, a także o powracającym i wstrzymywanym pomyśle przekopania Mierzei Wiślanej.

To tylko wycinek naszych propozycji z najnowszego numeru POLITYKI. Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów, w tym bardzo ciekawego tekstu o nieoczekiwanych skutkach korzystania z nawigacji GPS (temat skądinąd bardzo wakacyjny). Polecam też zakup POLITYKI z kolejną powieścią z kryminalnej serii skandynawskiej, którą zaplanowaliśmy na letnie miesiące.

Życzę zatem miłego czytania i udanych urlopów!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Kasowy horror, czyli kulisy kontroli u filmowców. „Polityka” ujawnia skalę nadużyć

Wyniki kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, do których dotarliśmy, oraz kulisy ostatnich wydarzeń w PISF układają się w dramat o filmowym rozmachu.

Violetta Krasnowska
12.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną