Kraj

Dymisje w warszawskim Ratuszu. Były poseł PO nowym wiceprezydentem

Adam Stępień / Agencja Gazeta
Do dymisji podał się jeden z dotychczasowych wiceprezydentów stolicy, a drugi Jacek Wojciechowicz został odwołany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Prezydent ogłosiła te decyzje po posiedzeniu zarządu PO. To efekt tzw. afery reprywatyzacyjnej w ratuszu.

– Najlepszy prezydent Warszawy, którego wspieramy – mówił Grzegorz Schetyna po posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej rozpoczynając konferencję prasową, podczas której ogłoszono decyzje kadrowe dotyczące Warszawy. – Będziemy wspierać panią prezydent, by odnaleźć i zlikwidować wszelkie nieprawidłowości dotyczące reprywatyzacji w Warszawie. Ten problem jest bardziej poważny i szerszy niż wydawało się na początku. Jesteśmy przekonani, że pani prezydent sobie z tym poradzi – dodał.

Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że brak ustawy reprywatyzacyjnej to wina wszystkich rządzących w ostatnich 27 latach.  Okazywało się, że tematyka została nieuregulowana, decydowały sądy mówiła Gronkiewicz-Waltz. Jestem zdeterminowana, by te nieprawidłowości wyjaśnić.

Zdaniem prezydent ci, którzy chcą jej odwołania, w istocie nie zależy na wyjaśnieniu spraw reprywatyzacyjnych: W mętnej wodzie ryby łatwiej się łowi i przez 27 lat te ryby łowiono. Nie wierzmy w to, że komisarz może sprawę rozwiązać. Chcę te sprawy wyjaśnić deklarowała.

Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, że do jej dyspozycji oddał się jej najbliższy współpracownik, dotychczasowy wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, który nadzorował biuro gospodarki nieruchomościami w stolicy. Zastąpi go Witold Pahl. Szukałam osoby, która nie ma związków z Warszawą, ale zna problem – mówiła prezydent.

Witold Pahl ma 54 lata, jest radcą prawnym, doktorem prawa, był posłem VI i VII, czyli poprzedniej, kadencji. Jest sędzią Trybunału Stanu, występował ponad 70 razy przed TK. – Moim pierwszym zadaniem będzie uzyskanie dla stolicy statusu miasta pokrzywdzonego – zapowiedział. Zadeklarował również, że nie zabraknie mu determinacji w wyjaśnianiu spraw reprywatyzacyjnych.

Za słabe wyniki Gronkiewicz-Waltz odwołała Jacka Wojciechowicza, który nadzorował inwestycje w stolicy. Kompetencje Wojciechowicza prezydent przekazała swemu innemu zastępcy, Michałowi Olszewskiemu. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała również, że lada dzień powinny pojawić się warunki dotyczące przetargu na wyłonienie audytora, który ma zbadać sprawy dotyczące reprywatyzacji w Warszawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła również, że chce się całkowicie poświęcić sprawie reprywatyzacji i samej Warszawie, dlatego zrezygnowała z funkcji przewodniczącej PO w powiecie warszawskim. Grzegorz Schetyna poinformował, że na tym stanowisku zastąpi ją Andrzej Halicki, który będzie pełnił funkcję komisarza do czasu wyłonienia nowego szefa struktur. – Chcę to wyczyścić do cna, do dna – zapowiedziała.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną