Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dymisje w warszawskim Ratuszu. Były poseł PO nowym wiceprezydentem

Adam Stępień / Agencja Gazeta
Do dymisji podał się jeden z dotychczasowych wiceprezydentów stolicy, a drugi Jacek Wojciechowicz został odwołany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Prezydent ogłosiła te decyzje po posiedzeniu zarządu PO. To efekt tzw. afery reprywatyzacyjnej w ratuszu.

– Najlepszy prezydent Warszawy, którego wspieramy – mówił Grzegorz Schetyna po posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej rozpoczynając konferencję prasową, podczas której ogłoszono decyzje kadrowe dotyczące Warszawy. – Będziemy wspierać panią prezydent, by odnaleźć i zlikwidować wszelkie nieprawidłowości dotyczące reprywatyzacji w Warszawie. Ten problem jest bardziej poważny i szerszy niż wydawało się na początku. Jesteśmy przekonani, że pani prezydent sobie z tym poradzi – dodał.

Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że brak ustawy reprywatyzacyjnej to wina wszystkich rządzących w ostatnich 27 latach.  Okazywało się, że tematyka została nieuregulowana, decydowały sądy mówiła Gronkiewicz-Waltz. Jestem zdeterminowana, by te nieprawidłowości wyjaśnić.

Zdaniem prezydent ci, którzy chcą jej odwołania, w istocie nie zależy na wyjaśnieniu spraw reprywatyzacyjnych: W mętnej wodzie ryby łatwiej się łowi i przez 27 lat te ryby łowiono. Nie wierzmy w to, że komisarz może sprawę rozwiązać. Chcę te sprawy wyjaśnić deklarowała.

Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, że do jej dyspozycji oddał się jej najbliższy współpracownik, dotychczasowy wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, który nadzorował biuro gospodarki nieruchomościami w stolicy. Zastąpi go Witold Pahl. Szukałam osoby, która nie ma związków z Warszawą, ale zna problem – mówiła prezydent.

Witold Pahl ma 54 lata, jest radcą prawnym, doktorem prawa, był posłem VI i VII, czyli poprzedniej, kadencji. Jest sędzią Trybunału Stanu, występował ponad 70 razy przed TK. – Moim pierwszym zadaniem będzie uzyskanie dla stolicy statusu miasta pokrzywdzonego – zapowiedział. Zadeklarował również, że nie zabraknie mu determinacji w wyjaśnianiu spraw reprywatyzacyjnych.

Za słabe wyniki Gronkiewicz-Waltz odwołała Jacka Wojciechowicza, który nadzorował inwestycje w stolicy. Kompetencje Wojciechowicza prezydent przekazała swemu innemu zastępcy, Michałowi Olszewskiemu. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała również, że lada dzień powinny pojawić się warunki dotyczące przetargu na wyłonienie audytora, który ma zbadać sprawy dotyczące reprywatyzacji w Warszawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła również, że chce się całkowicie poświęcić sprawie reprywatyzacji i samej Warszawie, dlatego zrezygnowała z funkcji przewodniczącej PO w powiecie warszawskim. Grzegorz Schetyna poinformował, że na tym stanowisku zastąpi ją Andrzej Halicki, który będzie pełnił funkcję komisarza do czasu wyłonienia nowego szefa struktur. – Chcę to wyczyścić do cna, do dna – zapowiedziała.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną