Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Znowu pojawił się „układ”, który Jarosław Kaczyński tropił już dziesięć lat temu, i tak jak przed dekadą – znowu okazało się, że jest to układ PiS.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Po roku rządów PiS przyszedł czas zmian w tej formacji – przetasowań, dymisji, roszad personalnych i rozliczeń. Ujawniły się wewnątrz władzy rozmaite koterie, kręgi towarzyskie, rodzinne powiązania, ludzie tego i tamtego. Choć niby wszyscy z poręki PiS są „swoi”, to okazało się, że każdy ma własnych „swoich”.

Liczba lukratywnych posad jest ograniczona, a chętnych wielu; po roku politycy, działacze, ich koledzy i rodziny mogli już się zorientować, ile udało im się zyskać na udziale w wyborczym sukcesie i jak to się ma do tego, ile dostali inni.

Stąd zamieszanie w spółkach skarbu państwa i w rządzie, zwłaszcza po ujawnieniu skali kumoterstwa i nepotyzmu w obsadzaniu stanowisk. Znowu pojawił się „układ”, który Jarosław Kaczyński tropił już dziesięć lat temu, i tak jak przed dekadą – znowu okazało się, że jest to układ PiS. Opozycja zaś, przynajmniej chwilowo, złapała wiatr w żagle.

Sieć się rwie” – to tytuł okładkowego artykułu Grzegorza Rzeczkowskiego z najnowszej POLITYKI, który pokazuje skalę zawłaszczania instytucji państwa i gospodarki przez rządzącą formację. Polecam.

Ponadto w najnowszym wydaniu POLITYKI: bardzo interesująca rozmowa Jacka Żakowskiego z Dalajlamą, najsłynniejszym uchodźcą świata, o emigracji, terroryzmie, nienawiści i miłości w czasach ogólnego chaosu i pomieszania wartości. Gorąco rekomenduję Państwu ten wywiad, pozwalający na zetknięcie się z coraz rzadziej spotykaną dziś wrażliwością i oryginalnym spojrzeniem na rzeczywistość.

Co jeszcze? Starcie wagi ciężkiej dwóch profesorów, Bogdana Chazana i Jana Hartmana, w sprawie aborcji, w kontekście projektu zmierzającego do jej całkowitego zakazu. Rozmowa ze Stefanem Niesiołowskim o powodach jego odejścia z Platformy Obywatelskiej, planach na przyszłość i o państwie PiS. Jak zwykle u tego autora błyskotliwa analiza sytuacji politycznej pióra Roberta Krasowskiego, który – wbrew dominującym nastrojom – uspokaja, że jeśli chodzi o obecną władzę, to na razie „kot udaje tygrysa”. Rafał Woś zastanawia się, jak skutecznie opodatkować bogatych, a Justyna Sobolewska kreśli obraz nowego prawicowego romantyzmu w literaturze.

Z zupełnie niepolitycznych tematów proponujemy tekst o tym, co się dzieje ze zdjęciami z wyłączanych masowo fotoradarów, opowieść o fałszywym rabinie oraz portret specyficznego zawodu – moderatora seksczatów.

To niektóre propozycje z najnowszego wydania POLITYKI. Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów i wywiadów, każdy czytelnik z pewnością znajdzie coś dla siebie, ponieważ zadbaliśmy o bogatą i różnorodną ofertę.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną