Polska Grupa Zbrojeniowa twierdzi, że nie należy do Skarbu Państwa. Otwiera Misiewiczowi drogę powrotu?

PGZ wypiera się państwa
Znajdująca się w centrum „skandalu z Misiewiczami” państwowa spółka obronna twierdzi, że wymogi stawiane członkom Rad Nadzorczych jej nie dotyczą.
mat. pr/•

Sytuacja w Polsce wymaga, by zachować czujność. Całą dobę. Zwłaszcza z piątku na sobotę, kiedy „normalni ludzie” śpią lub mają inne zajęcia. Jednak w nocy z piątku na sobotę trwała intensywna praca w biurze prawnym i prasowym PGZ, która zaowocowała niebywałym dokumentem. Sześć minut po północy, już 1 października, do skrzynek mailowych dziennikarzy zajmujących się zbrojeniami trafił komunikat prasowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., w którym potężna państwowa firma tłumaczy, że wcale państwowa nie jest, a w każdym razie nie w pełni, a w mniejszości.

Tłumaczy po to, by stwierdzić, że nie obowiązują jej wymogi i ograniczenia dotyczące członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, o których w ostatnich tygodniach za sprawą„afery Misiewiczów” było tak głośno.

PGZ wyjaśnia, co jest prawdą, że bezpośredni udział Skarbu Państwa w jej akcjonariacie wynosi 37,37 proc. Tłumaczy dalej, że PGZ S.A. nie jest ani Jednoosobową Spółką Skarbu Państwa, ani spółką o większościowym udziale Skarbu Państwa. Z tego wyciąga zaś wniosek, że „przepisy ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 7 września 2004 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem, nie mają zastosowania w stosunku do Grupy PGZ”.

Wspomniane przepisy wymagają oprócz posiadania udokumentowanego wykształcenia wyższego również przejścia szkolenia i zdania egzaminu przez kandydatów do rad nadzorczych. Te wymogi w przypadku powołania Bartłomieja Misiewicza w skład RN PGZ a także, jak podejrzewają media i innych spółek zależnych państwowej zbrojeniówki zostały naruszone. Minister Antoni Macierewicz, któremu PGZ bezpośrednio podlega, wyjaśniał, że dla niego istotniejsze są wymogi lojalności i pełnego zaangażowania. Teraz, w obliczu kolejnych oskarżeń o naginanie statutów spółek, PGZ przyjmuje inną strategię wyparcia się Skarbu Państwa.

PGZ idzie w zaparte dokładnie w chwili, gdy mnożą się zarzuty o powielanie „schematu Misiewicza”. Przypomnijmy, media wykazały że PGZ zmieniła swój statut, wykreślając z niego przepis dotyczący wykształcenia i egzaminu, by umożliwić wejście do RN nieposiadającego kwalifikacji Misiewicza. Serwis OKOpress.pl podał wczoraj, że podobne manipulacje statutami miały miejsce w ponad 20 spółkach z grupy PGZ. Nie jest jasne, czy doprowadziło to do zmian w radach nadzorczych wszystkich tych spółek. Jeśli tak i jeśli zmienione rady powoływały nowe zarządy firm zbrojeniowych sytuacja jest kompromitująca. Przyjęta przez PGZ interpretacja oznaczałaby bowiem, że niemal cała „państwowa” zbrojeniówka w Polsce wcale do państwa nie należy większościowym udziałowcem w większości zakładów jest bowiem sama PGZ SA. Dajmy na to w rakietowym potentacie ze Skarżyska-Kamiennej, Mesko SA Skarb Państwa ma zaledwie 1,3 proc. udziałów, osoby fizyczne 10 proc., a 88 proc. należy do PGZ.

Jak twierdzi OKOpress.pl, w Mesko dokonano mimo to zmiany statutu, pozbywając się wymogów stawianych kandydatom do rad nadzorczych Skarbu Państwa.

Prawnicy już roztrząsają, jak oświadczenie PGZ ma się do przepisów ustawowych, choćby tych z ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, która zawiera generalny wymóg dla spółek z jakimkolwiek udziałem Skarbu Państwa, by członkowie ich rad nadzorczych wykształcenie i egzaminy mieli. Jeden ze znających się na kwestii radców prawnych napisał, że ciekawi go, kto podpisał się pod kontrowersyjną opinią choć nie ma wątpliwości, że PGZ musiała kogoś takiego znaleźć. Szef jednej z firm zbrojeniowych stwierdził zaś, że komunikat jest dowodem, jak można się pogrążyć, próbując wyjść z kryzysu.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną