„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Naród doznaje obrażeń

Z życia sfer

Media obiegła informacja, że publicysta „Krytyki Politycznej” Jaś Kapela demonstracyjnie okazał lekceważenie narodowi polskiemu, odśpiewując na You Tube Mazurek Dąbrowskiego z własnym tekstem.

Zaproponowany przez Kapelę tekst wzywa uchodźców, żeby przybywali z ziemi włoskiej do Polski w celu połączenia się z polskim narodem. „Przejdźcie Wisłę, przejdźcie Wartę, bądźcie Polakami” zachęca Kapela, rozsiewając przy okazji nieprawdę na temat sytuacji w kraju słowami: „Nasza bieda już minęła, migrantów przyjmiemy”. Mimo że jakość tekstu oraz wykonanie utworu pozostawiają wiele do życzenia, spora grupa osób poczuła się urażona i złożyła do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa.

Nie wiadomo, co skłoniło Kapelę do demonstracyjnego lekceważenia polskiego narodu, i to akurat w chwili, gdy polskiemu narodowi nie jest łatwo, bo wstaje z kolan. Co ten naród Kapeli zrobił, że Kapela go zaczepia i źle mu życzy? Czy podżegając roznoszących pasożyty i napalonych na nasze kobiety uchodźców do przekraczania Wisły i Warty oraz wzywając ich do „złączenia się z narodem”, Kapela przypadkiem nie zachęca do dokonania zbiorowego gwałtu na tym narodzie? Za czyim przewodem to robi? W kolejnych zwrotkach Kapela tego nie precyzuje, ale nie musi, bo wiadomo, na czyją nutę śpiewa. Szczególnie perfidne i nieuczciwe z jego strony jest skierowane do uchodźców wezwanie: „Bądźcie Polakami!”, bo wiadomo, że ludzie ci nigdy Polakami nie będą i Kapela niepotrzebnie miesza im w kędzierzawych głowach.

Minister Błaszczak zapewnił niedawno, że w sprawie uchodźców powoli przychodzi otrzeźwienie, ale wygląda na to, że Kapela wciąż jeszcze nie otrzeźwiał. Trwa dyskusja, czy dla ludzi takich jak on – nieszanujących narodu polskiego – jest w Polsce miejsce? Portal „Fronda” otwarcie pyta: „W jakim celu na ziemi tego narodu Kapela jeszcze mieszka?

Polityka 43.2016 (3082) z dnia 18.10.2016; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Naród doznaje obrażeń"
Reklama