Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Hillary Clinton i Donald Trump: dwie wizje polityki, demokracji, widzenia spraw świata.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Wszyscy wyczuwają przełomowe znaczenie wyborów prezydenckich w USA. Bo nie ścierają się w nich tylko Hillary Clinton i Donald Trump jako osobowości, ale także dwie wizje polityki, demokracji, widzenia spraw świata.

W Polsce podobna walka odbyła się rok temu i zwyciężyła opcja populistyczna, autorytarna, zamknięta. Ale dla globalnej sytuacji nieporównanie większe znaczenie mają wybory amerykańskie. Zwycięstwo Trumpa potwierdziłoby, że trend odwrotu od liberalnej demokracji dotarł do największego światowego mocarstwa i zanotował bezprecedensowy triumf. Wygrana Clinton oznaczałaby, że dotychczasowy model rządów jeszcze się utrzymał. Pytanie, na jak długo. Ameryka jest podzielona tak głęboko jak Polska, to już nie rów, ale wręcz Wielki Kanion. Wkrótce takie podziały mogą się ujawnić we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, może nawet w Niemczech. Co to oznacza dla przyszłości kontynentu, świata?

Tym problemom poświęciliśmy okładkę najnowszej POLITYKI oraz trzy artykuły: cotygodniowy komentarz redaktora naczelnego Jerzego Baczyńskiego, tekst znawcy amerykańskich realiów Andrzeja Lubowskiego i bogato ilustrowany reportaż Juliusza Ćwielucha z południowego stanu USA – Arizony. Gorąco polecam lekturę tych wszystkich materiałów.

Co jeszcze w najnowszym numerze? Janicki & Władyka piszą o szeroko zakrojonym przez obecną władzę programie tzw. repolonizacji Polski, za którym kryje się chęć zdobycia jeszcze większych politycznych wpływów w gospodarce i instytucjach. Piotr Pytlakowski szczegółowo wyjaśnia, na czym polegają ekshumacje, jak według procedur przebiegają, jaki jest ich procesowy cel i jak to się wszystko ma do ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, które mają się rozpocząć 14 listopada. Grzegorz Rzeczkowski natomiast rozmawia z prof. Bohdanem Jancelewiczem o samej katastrofie, w której doświadczony inżynier z Politechniki Warszawskiej jeszcze raz porządkuje wiedzę o tym tragicznym wypadku, mierząc się z mitami, jakie wokół niego przez lata narosły.

Ponadto w POLITYCE: o dramacie dzieci urodzonych z wadami i ich rodziców – na ile mogą im pomóc te 4 tys. złotych, jakie proponuje rząd; o tym, jak do Obrony Terytorialnej organizowanej przez Antoniego Macierewicza garną się narodowcy; wywiad z luterańskim biskupem Jerzym Samcem, m.in. o gorących teraz sprawach, takich jak prawa kobiet, aborcja i uchodźcy; i kolejny wywiad, ze znawcą edukacji dr. Mikołajem Herbstem, o tym, jak szkoły i uczniowie mają sobie poradzić z likwidacją gimnazjów.

Miło mi też poinformować o dwóch, częściowych zresztą, debiutach: na łamy POLITYKI powraca lubiana przez Czytelników rubryka „Za stołem”, którą teraz będzie prowadzić żona naszego zmarłego niedawno kolegi Piotra Adamczewskiego, Barbara, wraz z córką Agatą. Piotr był przez lata naszym czołowym krytykiem kulinarnym, wielkim znawcą wszelkich potraw z dowolnej kuchni świata. Jego żona dzieliła z nim tę pasję, razem pisali książki o tej tematyce. Mamy nadzieję, że nowa odsłona „Za stołem” przypadnie Państwu do gustu.

I drugi częściowy debiut: dotychczasowe autorki „Kawiarni Literackiej” Sylwia Chutnik i Grażyna Plebanek stają się naszymi regularnymi felietonistkami i odtąd prosimy szukać ich brawurowych wspólnych tekstów w dziale felietonów właśnie. Od dawna poszukiwaliśmy kobiet, autorek tego gatunku, i okazało się, że znaleźliśmy je na własnych łamach. Pierwszy ich felieton w nowym miejscu nosi tytuł „Dziewuchy, co dalej?”. Polecam!

To część atrakcji z najnowszej POLITYKI, zachęcam do przeczytania innych propozycji, dla każdego przygotowaliśmy coś, co go zainteresuje i zainspiruje.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Kasowy horror, czyli kulisy kontroli u filmowców. „Polityka” ujawnia skalę nadużyć

Wyniki kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, do których dotarliśmy, oraz kulisy ostatnich wydarzeń w PISF układają się w dramat o filmowym rozmachu.

Violetta Krasnowska
12.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną