Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Królestwo chaosu

Poczynania rządu PiS destabilizują państwo

Niezliczone gafy składają się na obraz władzy tyleż zdeterminowanej co pogubionej i nieprzygotowanej. Niezliczone gafy składają się na obraz władzy tyleż zdeterminowanej co pogubionej i nieprzygotowanej. Marcin Podolec
Mówi się, że Jarosław Kaczyński i jego partia lubią zarządzać strachem. Że kontrolują polityczną sytuację za pomocą kolejnych konfliktów. Coraz bardziej jednak widać lawinowo rosnące koszty tej metody – jest to wszechogarniający chaos w państwie. W niemal wszystkich dziedzinach.
Posiedzenie Rady Ministrów, na którym zaprezentowano sprawozdanie z półrocznej działalności rządu PiS.Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta Posiedzenie Rady Ministrów, na którym zaprezentowano sprawozdanie z półrocznej działalności rządu PiS.

Władza PiS ma dwa oblicza. Pierwsze to surowa twarz rewolucjonisty, sanatora i inkwizytora, który z żelazną konsekwencją i makiaweliczną zręcznością przeprowadza plan całkowitego przejęcia państwa i jego instytucji. Ale spod tej maski wyłania się inne, wstydliwe oblicze: niekompetentnego, nieudolnego bałaganiarza, który nie ma spójnego, długofalowego programu, działa bez namysłu, zmienia zdanie między ranem a wieczorem; nie zgadzają mu się budżetowe rachunki i to o grube miliardy. Okazało się, że jednoosobowa władza prezesa Kaczyńskiego, tak imponująca dla wielu, ma swoje limity wydolnościowe, nie ogarnia całej złożoności państwowego organizmu, a nawet gdyby ogarniała, nie jest powiedziane, czy byłoby to lepsze. Chaotyczni, nieudolni w konkretnych sprawach kraju rewolucjoniści to mieszanka prawdziwie wybuchowa. Wyrządzają szkody – zwłaszcza ustrojowe – płynące dokładnie z ich intencji, ale też powodują wielkie straty swoim niedbalstwem, ideologicznym zacietrzewieniem, kuriozalnymi wypowiedziami, ekonomicznym dyletanctwem, nieznajomością międzynarodowych realiów. Z takim zjawiskiem mamy właśnie do czynienia.

Poniżej przedstawiamy, zbiorowym piórem naszych dziennikarzy, redakcyjnych specjalistów w różnych dziedzinach, stan chaosu, jaki powstał i pogłębia się za sprawą władzy PiS w najbardziej newralgicznych miejscach społecznego życia.

Walczące księstwa

Chaos w gospodarce ma dziś wiele przyczyn. Pierwsza to nadmiar ośrodków władzy. Bo z jednej strony jest pani premier, której faktyczna władza jest jednak niewielka, z drugiej centrala PiS, skąd wychodzą instrukcje, nominacje i połajanki. To usankcjonowało podwójną naturę władzy: jedną pochodzącą z formalnie zajmowanych stanowisk, drugą z pozycji politycznej i aktualnych nastrojów prezesa PiS.

Polityka 50.2016 (3089) z dnia 06.12.2016; Temat z okładki; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Królestwo chaosu"
Reklama