Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Rządy PiS wcale nie są ani tak silne, ani konsekwentne, jakby to chciała wmówić obywatelom oficjalna propaganda.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Władza PiS jawi się jako bezwzględnie zdeterminowana w przejmowaniu państwa, wydaje się, jakby wszystkie etapy rewolucji miała dokładnie zaplanowane i precyzyjnie, krok po kroku je realizuje.

Ale coraz wyraźniej widać, że to jednak w jakiejś mierze złudzenie, bo zza oblicza niezłomnego rewolucjonisty wyłania się twarz niekompetentnego bałaganiarza, a kraj staje w obliczu chaosu, sprzecznych decyzji, niejasnych zamiarów, nieudolności i prowizorki. W dodatku nie zgadzają się budżetowe rachunki.

Wygląda to tak, jakby prezes PiS Jarosław Kaczyński tracił kontrolę nad rzeczywistością, którą sam stworzył. Specjalizujący się w rozmaitych dziedzinach dziennikarze POLITYKI, połączonymi siłami, napisali raport ukazujący skalę tego chaosu: od gospodarki, przez m.in. edukację, siły zbrojne, politykę zagraniczną, wymiar sprawiedliwości, po politykę społeczną. Zebranie tak wielu różnych przykładów uzmysławia, że rządy PiS wcale nie są ani tak silne, ani konsekwentne, jakby to chciała wmówić obywatelom oficjalna propaganda. Zachęcam do lektury zbiorowego raportu „Królestwo chaosu” w najnowszej POLITYCE.

Co jeszcze Państwo w niej znajdziecie? Reportaż Artura Domosławskiego z Hawany, z pogrzebu kubańskiego dyktatora Fidela Castro, z pytaniem, co się zmieni na Kubie po jego śmierci. Piotr Pytlakowski przyjrzał się wnikliwie sprawie Józefa Piniora, legendarnego działacza Solidarności, któremu prokuratura postawiła korupcyjne zarzuty – o co naprawdę chodzi w tym przypadku, na czym polegają zarzuty, skąd się wzięły i jak broni się Pinior. Anna Dąbrowska opisuje zaś dość tajemniczą postać głównego doradcy premier Beaty Szydło do spraw PR – Witolda Olecha.

Ponadto: Ewa Wanat pisze o tym, jak zmieniają się poglądy Polaków, którzy wyemigrowali za granicę, zwłaszcza na inne nacje i kultury. Patryk Szczepaniak przyjrzał się Instytutowi im. Lecha Kaczyńskiego, który pełni dziwną rolę w strukturach władzy PiS. Joanna Podgórska opisuje rosnący ruch oporu wobec polowań i myśliwych, a prof. Jerzy Stelmach, filozof prawa, mówi w wywiadzie o strachu wśród elit i trudnościach w porozumiewaniu się między różnymi grupami społecznymi.

W najnowszej POLITYCE ogłaszamy też pełną listę nominowanych do naszych nagród kulturalnych – Paszportów POLITYKI, wraz z uzasadnieniami i biogramami wyróżnionych artystów (rozstrzygnięcie podczas gali w styczniu 2017 r.).

To mała próbka propozycji z najnowszego wydania naszego tygodnika, zachęcam do przeczytania wszystkich artykułów, bo z pewnością na to zasługują.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną