Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Niepewne pewniki polskiej polityki

Pięć przesądów polskiej władzy

KOD odegrał cenną rolę w pierwszym okresie antypisowskiego sprzeciwu. KOD odegrał cenną rolę w pierwszym okresie antypisowskiego sprzeciwu. Grzegorz Kozakiewicz / Forum
Co jakiś czas pojawiają się, nie wiadomo skąd, polityczne poglądy i przesądy, które określają myślenie całych zbiorowości. Wybraliśmy pięć z nich i postanowiliśmy się im krytycznie przyjrzeć.
Każdy dzień, kiedy PiS czuje na plecach oddech przeciwników, jest dla antypisu bezcenny.Michał Dyjuk/Forum Każdy dzień, kiedy PiS czuje na plecach oddech przeciwników, jest dla antypisu bezcenny.

1.

Istniejące opozycyjne partie nie są w stanie odsunąć PiS od władzy; może to zrobić tylko szeroki ruch społeczny, wielka koalicja z nowym charyzmatycznym liderem.

Ten pewnik, od początku mało przekonujący, staje się jeszcze bardziej wątpliwy. Po półtora roku już widać, że demonstracje KOD nie zmieniły rzeczywistości, np. nie obroniły niezależności Trybunału Konstytucyjnego, bo zresztą niby jak mogły tego dokonać; były raczej formą autoterapii po wygranej PiS. Jedyna akcja, która zatrzymała rządzących, to Czarny Protest kobiet w sprawie aborcji. Ale Czarny Protest nie jest partią ani nawet organizacją i w wyborach udziału nie weźmie. Druga i ostatnia skuteczna akcja odbyła się w Sejmie z udziałem opozycji, która zahamowała rugowanie dziennikarzy z parlamentu. Bez zajęcia mównicy plan Kuchcińskiego wszedłby w życie. Może jednak nieprzypadkowo powolny wzrost notowań Platformy, wzbogacony później o „impuls Tuska”, rozpoczął się właśnie w styczniu.

Wyraźny zanik dynamiki KOD spowodował, rzecz jasna obok innych czynników, stopniowy wzrost notowań głównej partii opozycyjnej. A ostatnie zbliżenie się sondażowych wyników PiS i PO wzbudziło w środowisku władzy popłoch o wiele większy niż jakakolwiek wcześniejsza demonstracja. Wrócił stary koszmar Kaczyńskiego. Uważany w obozie władzy za ostatecznie pokonany. Kiedy wcześniej rosło Nowoczesnej, nawet ponad poziom 20 proc., nikt w PiS się tym nie przejmował.

Polityka 15.2017 (3106) z dnia 11.04.2017; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Niepewne pewniki polskiej polityki"
Reklama