Kraj

Nowoczesna próbuje się odbić

Nowoczesna walczy o poparcie. Czy partii uda się wyjść z cienia?

Konwencja Nowoczesnej miała być punktem zwrotnym dla partii, która od początku roku pozostaje w kryzysie. Konwencja Nowoczesnej miała być punktem zwrotnym dla partii, która od początku roku pozostaje w kryzysie. Krystian Maj / Forum
Po dwóch latach od powstania partia Ryszarda Petru walczy o wyjście z kryzysu.

Konwencja Nowoczesnej miała być punktem zwrotnym dla partii, która od początku roku pozostaje w kryzysie. Ryszard Petru przedstawił podział na Polskę bierną, pasywną oraz Polskę aktywną, do której należy Nowoczesna. Petru podkreślał, że jego partia nie zmienia postulatów z powodu sondaży, co było jedną z wielu uszczypliwości w kierunku PO (na sali byli obecni jej przedstawiciele: Andrzej Halicki i Jan Grabiec). Odróżnianie się od Platformy było zresztą głównym motywem konwencji.

Nowoczesna pokazała, że jest o wiele bardziej liberalna światopoglądowo od PO. Chce wprowadzenia związków partnerskich dla par hetero- i homoseksualnych, finansowania in vitro z budżetu, edukacji seksualnej od szkoły podstawowej. Chce też zniesienia klauzuli sumienia i zaprzestania finansowania lekcji religii przez państwo. W kwestii przyjmowania uchodźców Petru powiedział, że trzeba „zachować się przyzwoicie”.

W przeciwieństwie do PO jego partia jest za podwyższeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia – pomysł Platformy, by wprowadzić 13. emeryturę, Petru nazwał „peerelowskim”. Lider Nowoczesnej powiedział, że w Polsce aktywnej nie ma miejsca na deklaracje bez pokrycia, a państwo nie będzie żyło na kredyt. Opowiedział się też za przyjęciem euro.

Nowoczesna chce też przekształcenia programu 500+. Proponowany przez nich program Aktywna Rodzina zakłada niższy podatek dla rodzin posiadających dzieci (o 3 tys. zł na każde dziecko w skali roku).

Nowe otwarcie dla Ryszarda Petru?

Oprócz Petru głos zabrali Wadim Tyszkiewicz, Joanna Scheuring-Wielgus, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Krzysztof Mieszkowski i Katarzyna Lubnauer, która była najcieplej przywitana przez zgromadzonych. Przemawiali także goście: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz szef frakcji liberałów w PE Guy Verhofstadt – przemówienie belgijskiego polityka było najbardziej oklaskiwane.

Konwencja została zorganizowana dopiero pięć miesięcy po słynnym wyjeździe Petru na Maderę oraz źle rozegranym przez niego kryzysie sejmowym. W tym czasie partia straciła średnio 12 pkt proc. w sondażach i balansuje na granicy progu. Próba odbicia jest zatem mocno spóźniona. Krytycy Petru wielokrotnie podkreślali, że na początku kryzysu zabrakło z jego strony słowa „przepraszam” – na konwencji tylko Tyszkiewicz mówił o popełnionych błędach i zawiedzionych nadziejach.

Petru i jego politycy podkreślali, że są konsekwentni i nie zmieniają poglądów, bazując na sondażach. Warto jednak zaznaczyć, że według aktualnych badań CBOS tylko 22 proc. Polaków chce euro – trzy czwarte nie chce przyjmowania uchodźców, a 84 proc. popiera obniżony wiek emerytalny. Również zapowiedź przekształcenia 500+ może być źle odebrana przez wyborców, wśród których trzy czwarte popiera ten program.

Przekaz Nowoczesnej jest mocno liberalny i skierowany do wąskiej grupy wyborców. Nie jest też na tyle zaskakujący, by mógł stanowić nowe otwarcie dla partii, która w kilku badaniach spadła poniżej progu wyborczego. Możliwe więc, że Nowoczesna dalej będzie dryfować w okolicach 5 proc.

Na jej ewentualnym upadku najbardziej skorzystają dwa ugrupowania – PiS i Kukiz’15. Choć sondaże nie dają partii Jarosława Kaczyńskiego samodzielnej większości, prawdopodobnie będzie mogła utrzymać władzę, jeśli do Sejmu nie wejdą Nowoczesna oraz SLD i PSL. Z kolei ruch Pawła Kukiza wzmocni swój wizerunek jako jedynej alternatywy dla PO-PiS.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną