Duda stawia na swoich: Szymańska szefową Kancelarii Prezydenta
Nominacja dla Haliny Szymańskiej, która zastąpi Małgorzatę Sadurską, to kolejny dowód na to, że Andrzej Duda buduje zaplecze, które jest bardziej lojalne wobec niego niż wobec prezesa PiS.
Halina Szymańska (rocznik 1959) przechodzi do Kancelarii Prezydenta z fotela wiceprezeski ARiMR.
Facebook

Halina Szymańska (rocznik 1959) przechodzi do Kancelarii Prezydenta z fotela wiceprezeski ARiMR.

Od początku tej prezydentury mówiło się, że Sadurska jest w Pałacu „uchem prezesa”. Niedawne awanse: Pawła Muchy na wiceszefa Kancelarii, Krzysztofa Szczerskiego na szefa gabinetu politycznego i przejście do Pałacu w funkcji rzecznika w randze ministra byłego już posła PiS Krzysztofa Łapińskiego, największego krytyka z wewnątrz partii, wskazują, że Duda zbiera wokół siebie osoby, które są lojalne przede wszystkim wobec niego, a nie wobec Kaczyńskiego.

Z Sadurską było tak, że bardziej zależało jej na przekonaniu Dudy do tego, co sądzi Kaczyński, niż odwrotnie. To dlatego w ubiegły czwartek poinformowano, że Sadurska złożyła rezygnację z funkcji szefowej Kancelarii Prezydenta. Wiedziała, że prezydent chce się z nią pożegnać. Zaraz potem Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk podał, że Sadurska jest kandydatką do zarządu PZU.

Lekarz weterynarii i samorządowiec

Halina Szymańska (rocznik 1959) przechodzi do Kancelarii Prezydenta z fotela wiceprezeski Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za poprzednich rządów PiS Szymańska wygrała konkurs na stanowisko dyrektora zachodniopomorskiego oddziału ARiMR (2006–2008). Agencja podlega ministrowi rolnictwa, aktualnie Krzysztofowi Jurgielowi (PiS).

Szymańska jest z wykształcenia lekarzem weterynarii, absolwentką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu, lekarzem higieny i epidemiologii. Ukończyła też podyplomowe studia z prawa administracyjnego i samorządowego oraz studia doktoranckie z nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Szczecińskim.

Była kierownikiem laboratorium Lecznicy Specjalistycznej w Łobzie, dyrektorem Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Mocno związana z samorządem: była burmistrzem Łobza, a następnie starostą powiatu łobeskiego. Była też audytorem w Urzędzie Miejskim w Stargardzie. Od 1998 r. pracowała w samorządzie, a na dwie kadencje (2006–2010) – do dziś – jest radną sejmiku zachodniopomorskiego. Po Szczecinie chodziły słuchy, że zostanie wojewodą, ale ostatecznie nie dostała takiej propozycji.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną